مشاور بلر در مقابل کمیته تحقیق درباره جنگ عراق حاضر شد

لرد گلدسمیت مشاور ارشد قضایی تونی بلر
Image caption لرد گلدسمیت به سئوالات کمیته تحقیق درباره جنگ عراق پاسخ داده است

لرد گلداسمیت، مشاور قضایی ارشد تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا در زمان حمله به عراق، روز چهاشنبه (27 ژانویه) به سئوالات کمیته تحقیق درباره شرکت بریتانیا در این جنگ، پاسخ داد.

لرد گلداسمیت به اعضا این کمیته گفت با اطلاعاتی که در آن زمان در دست بود نمی شد ثابت کرد که عراق تهدیدی فوری برای بریتانیاست و به همین دلیل هم استدلال حمله به منظور دفاع از خود، توجیه مناسبی برای این حمله نبود.

مشاور ارشد پیشین دولت بریتانیا گفت احساس اولیه او این بود که برای قانونی بودن این حمله نیاز به قطعنامه دیگری از طرف سازمان ملل متحد است.

لرد گلداسمیت سپس اضافه کرد که در عین حال او متوجه بود که این توصیه چندان مورد خوش آیند تونی بلر نخواهد بود.

لرد گلداسمیت گفت که او بعدا در مورد قانونی بودن حمله به عراق تغییر عقیده داد. او اضافه کرد که سعی خود را خواهد کرد تا دلایلش را برای این کار به اعضای کمیته توضیح بدهد.

رسانه های بریتانیا به دلیل دوگانه بودن نظر لرد گلداسمیت درباره شرکت بریتانیا در جنگ عراق مفصلا به بررسی موشکافانه نقش او در این جنگ پرداخته اند.

او در ماه مارس سال 2003 به تونی بلر گفت که از نظر قانونی مطمئن ترین کار این است که سازمان ملل متحد قطعنامه دیگری در مورد عراق صادر کند. اما او 10 روز بعد در نامه ای به پارلمان توضیح داد که ترکیبی از قطعنامه های سابق سازمان ملل، اعتبار قانونی لازم برای حمله به عراق را فراهم می کند.

کمیته تحقیق درباره شرکت بریتانیا در جنگ عراق می خواهد بداند که آیا لرد گلداسمیت در این فاصله 10 روزه تحت فشار قرار گرفته بود تا نظر خود را تغییر دهد.

لرد گلداسمیت بار دیگر به سئوالات اعضا کمیته تحقیق پاسخ خواهد داد.

روز سه شنبه (26 اکتبر) دو تن از وکلای پیشین وزارت امور خارجه بریتانیا در پاسخ به سئوالات اعضا کمیته تحقیق گفتند از اینکه تونی بلر تا این حد دیر نظر مشاور ارشد قضائی خود را در مورد حمله به عراق جویا شده بود، تعجب کرده بودند.

مطالب مرتبط