اوباما: آمریکا اوج توفان را پشت سرگذاشته است

باراک اوباما چهارشنبه شب در برابرجلسه مشترک کنگره ایالات متحده قرار گرفت تا به شهروندان آمریکا اطمینان دهد به رغم مشکلات اقتصادی، وضع این کشور مناسب است و آینده امیدبخشی در پیش روی آن قرار گرفته است.

آقای اوباما در سخنرانی سالانه خود در برابر اعضای مجلس نمایندگان و سنا تاکید کرد تلاش برای اصلاح نظام بیمه های درمانی که به علت اختلاف های سیاسی هنوز در کنگره به تصویب نرسیده، فروگذاری نخواهد کرد.

آقای اوباما همچنین هنگام سخنرانی درباره مسائل پیش روی سیاست خارجی آمریکا در یک سال آینده از حمایت کشورش بر تلاش مردم ایران برای برقراری حقوق بشر در این کشور، تاکید کرد.

او با اشاره به ادامه انزوای بین المللی ایران، به دولت این کشور هشدار داد در صورت عدم اجرای تعهدات هسته ای خود با عواقب فزاینده بین المللی مواجه خواهد شد.

مشکلات اقتصادی اوباما

باراک اوباما در حالی در برابر کنگره قرار گرفت که رقم بی کاری در آمریکا از ده درصد فراتر رفته و رقم کسری بودجه دولت به حد بی سابقه ای افزایش یافته است.

آخرین نظرسنجی ها بیانگر کاهش اعتماد عمومی به سیاست های اقتصادی دولت و سقوط محبوبیت او به کمتر از پنجاه درصد است.

نظرسنجی مشترک بی بی سی و موسسه تحقیقاتی هریس پول نشان می دهد ۸۴ درصد پاسخ وضع عمومی کشور را مناسب نمی دانند.

پنجاهو نه درصد پاسخ دهندگان به این نظرسنجی گفته اند آقای اوباما در یک سالنخست ریاست جمهوری خود به مشکل بی کاری کم توجه کرده است. این رقم برایکسری بودجه و اقتصاد ملی به ترتیب ۵۶ و ۴۸ درصد است.

باراک اوباما در سخنرانی خود که بخش عمده آن به وضع اقتصادی آمریکا اختصاص داشت وعده داد در جهت کاهش بدهی های دولت و کم کردن از کسری بودجه تلاش کند.

آقای اوباما گفت آمریکا اوج مشکلات اقتصادی را کنار گذاشته و آن چه باقی مانده ویرانه ناشی از آن است.

آقای اوباما گفت: "من هیچ گاه به اندازه امشب نسبت به آینده آمریکا امیدوار نبوده ام... ما تسلیم نخواهیم شد."

او ادامه داد: "ما با مشکلات و چالش های بزرگی مواجه هستیم. آن چه مردم آمریکا آرزو دارند و آن چه همه ما از دموکرات گرفته تا جمهوری خواه مستحق آن هستیم، حل اختلاف ها و فائق آمدن بر مشکلات سیاسی ماست."

آقای اوباما در سخنانش به اشتغالزایی به عنوان اولویت نخست دولتش در سال جدید اشاره کرد و از کنگره خواست در پی تصویب قانون جدیدی در این باره باشد.

آقای اوباما در سخنانش با اشاره به نگرانی از بدهی فزاینده کشور، گفت با طرحی سه ساله برای توقف هزینه های غیرضروری دولتی با این مشکل مقابله خواهد کرد.

آقای اوباما همچنین از کنگره خواست تا لایحه اصلاح نظام نظارتی بر بازارهای مالی و سهام را تصویب کند.

او همچنین از تقویت حضور آمریکا در تجارت جهانی خبر داد.

سیاست خارجی

باراک اوباما با اشاره به افزایش انزوای بین المللی کره شمالی و ایران به خاطر فعالیت های هسته ای این دو کشور هشدار داد در صورت ادامه بی توجهی رهبران جمهوری اسلامی به تعهدات خود، این کشور با عواقب فزاینده بین المللی مواجه خواهد شد.

آقای اوباما همچنین با اشاره به تلاش های بین المللی آمریکا برای بهبود شرایط زندگی در سراسر جهان گفت: "ما در کنار دختری که در افغانستان برای رفتن به مدرسه تلاش می کند ایستاده ایم و از حقوق بشر زنانی که در خیابان های ایران تظاهرات می کنند، حمایت می کنیم."

آقای اوباما گفت آمریکا با تقویت حضور نظامی در افغانستان و افزایش آموزش نیروهای امنیتی آن برای سپردن کامل امنیت این کشور به دولت آن تا ژوئیه سال دیگر تلاش می کند.

آقای اوباما همچنین با اشاره به افزایش مبارزه آمریکا با القاعده گفت ارتش این کشور تا پایان اوت همه نیروهای رزمی خود در عراق را از این کشور خارج خواهد کرد.

مطالب مرتبط