اعتراض عضو یهودی کمیته تحقیق عراق در بریتانیا

Image caption کمیته پنج نفره تحقیق رسمی در باره جنگ عراق در بریتانیا

تحقیقی رسمی در باره جنگ عراق، که چندی است در بریتانیا در جریان بوده، احتمالا در روز جمعه ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) به مرحله ای مهم وارد خواهد شد، چون کمیته "چیلکات" فرصت خواهد یافت تونی بلر، نخست وزیر سابق این کشور را مورد بازخواست قرار دهد.

اما امروز (پنجشنبه ۲۸ ژانویه) یکی از اعضای این کمیته در واکنش به انتقادهایی که در مورد عضویت او مطرح شده عمیقا ابراز ناخشنودی کرده و گفته که در بریتانیا با احساسات ضد یهودی مواجه بوده است.

سر مارتین گیلبرت، در گفتگو با یک شبکه رادیویی اینترنتی با نام "رادیو ملی اسرائیل" که مقرش در کرانه باختری رود اردن است، گفت هنگامی که به عنوان یکی از پنج عضو کمیته تحقیق در باره جنگ عراق در بریتانیا انتخاب شد، دو روزنامه چاپ این کشور در باره مناسب بودن او و یک عضو یهودی دیگر این کمیته برای مشارکت در تحقیقات کمیته چیلکات ابراز تردید کرده اند.

سر مارتین، که مورخی سرشناس است و خود را صهیونیستی سرافراز توصیف می کند، گفت دو روزنامه سراسری در بریتانیا گفته اند که او و یک عضو یهودی دیگر این کمیته تحقیقی، موافق حمله نظامی به عراق بوده اند.

سر مارتین، که نسخه رسمی شرح حال وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ دوم جهانی را نوشته است و مطالب زیادی را در باره اسرائیل و بیت المقدس تدوین کرده، مقاله های دو روزنامه را ناخوشایند توصیف کرد و گفت استدلال هایی که در آنها مطرح شده، مسخره بوده است.

Image caption سر مارتین گیلبرت می گوید فردی است صهیونیست و به این موضوع افتخار می کند

سر مارتین به رادیوی اینترنتی گفت: "وقتی اعلام شد من یکی از اعضای کمیته تحقیق چیلکات هستم، مقالات متعددی در دو روزنامه بریتانیایی منتشر شد مبنی بر این که دو تن از پنج عضو کمیته تحقیق، یهودی اند و این موضوع باعث می شود که آنها برای این تحقیقات نامناسب باشند چون به عنوان افراد یهودی، طرفدار اسرائیل هستند. اما من دقیقا نمی دانم این موضوع چه ربطی به عراق دارد".

او در ادامه گفت: " این روزنامه ها استدلال کرده اند از آنجایی که اسرائیل موافق حمله نظامی به عراق بوده و آمریکا، که شکی نیست توسط لابی صهیونیست ها کنترل می شود نیز از این حمله حمایت می کرده است، پس تحقیقی که در بریتانیا در جریان است بی طرف نیست چون دو عضو یهودی آن به دنباله روی از اسرائیل، حامی جنگ در عراق هستند".

سر مارتین گفت حمله به او و سر لورانس فریدمن به خاطر مذهبشان، انزجارآور است.

او از شخصیت های مهم در بریتانیا خواست احساسات ناخوشایند و رایج ضد اسرائیلی در این کشور را به چالش بگیرند.

یه گفته تیم فرانکز، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس، همین که یک شبکه رادیویی کوچک اینترنتی در یکی از شهرک های یهودی نشین کرانه باختری موفق شده است در حالی که تحقیقات در باره جنگ عراق در بریتانیا در جریان است با سر مارتین گفتگو کند، به خودی خود یک ضربه کاری تلقی می شود.

گزارشگر بی بی سی می افزاید اما این خود سر مارتین بوده است که در گفتگویی که در مورد زندگی و کتاب های او انجام می شده، موضوع واکنش روزنامه های بریتانیایی به انتخابش را مطرح کرده است.

سر مارتین انکار کرده است که مغرضانه به موضوع تحقیقات نگاه می کند، اما روشن است که احساسات او از نحوه ابراز تردید عده ای در باره نگرش او به موضوع عراق، جریحه دار شده است.

مطالب مرتبط