دیده بان حقوق بشر: حماس عمدا غیرنظامیان را هدف گرفته بود

جنگ غزه
Image caption دیده بان حقوق بشر ادعای حماس در مورد هدف قرار ندادن غیرنظامیان را رد کرد

سازمان دیده بان حقوق بشر اظهارات گروه فلسطینی حماس مبنی بر هدف قرار ندادن غیرنظامیان در جریان جنگ غزه را رد کرده است.

حماس پیش از این اعلام کرده بود صدها راکتی که توسط این گروه در جریان جنگ غزه به سمت اسراییل پرتاب شد، نظامیان اسراییلی را هدف قرار داده بود.

اما سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر می گوید این ادعا که راکت های گروه حماس تصادفا بعضی از شهروندان غیرنظامی را در اسراییل هدف قرار داده "خلاف واقع است".

چندی پیش در گزارشی که با حمایت سازمان ملل متحد تهیه شده بود، اسراییل و حماس هر دو به ارتکاب جنایات جنگی در جریان جنگ غزه متهم شدند.

اسراییل در دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی به نوار غزه حمله کرد، و پس از بمباران چندین شهر فلسطینی، نیروی زمینی خود را وارد غزه کرد.

حماس پیش از آنکه با قرارداد آتش بس موافقت کند، اقدام به پرتاب راکت های "قسام" به شهرهای اسراییلی کرد؛ راکت هایی که گفته می شود دقت هدف گیری آنها به شدت کم است.

فلسطینیان و گروههای حقوق بشری عده کشته شدگان فلسطینی در جریان جنگ غزه را ۱۴۰۰ نفر اعلام کردند. اما اسراییلی ها آمار ۱۱۶۶ کشته فلسطینی را اعلام می کنند.

در طرف مقابل هم ۱۳ اسراییلی از جمله ۳ شهروند غیرنظامی کشته شدند.

اتهام "جنایت جنگی"

سازمان دیده بان حقوق بشر که در نیویورک آمریکا مستقر است اظهارات گروه حماس را که می گوید راکت هایش به طور اتفاقی بعضی از شهروندان غیرنظامی در اسراییل را هدف قرار داده "خلاف واقع" می داند.

این سازمان بین المللی حقوق بشری در بیانیه ای اعلام کرده: "غیر نظامیان هدف این راکت ها بوده اند، و هدف قراردادن عمدی شهروندان غیرنظامی جنایت جنگی است".

قاضی ریچارد گلدستون، دادستان ارشد پیشین دادگاه بین اللملی رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق با بررسی پرونده جنگ غزه اعلام کرد که هر دو طرف درگیر، مرتکب جنایات جنگی شده اند.

پیش از این مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای خواستار انجام تحقیقات مستقل در زمینه اتهام جنایات جنگی توسط اسرائیل و فلسطینی ها شده بود.

مطالب مرتبط