پیشنهادات تاجیکستان به کنفرانس لندن در باره افغانستان

Image caption ظریفی: "سیاست تاجیکستان نسبت به طالبان تغییر نیافته‌است"

انتظار می رود وزیر خارجه تاجیکستان در اجلاس بین‌المللی در مورد افغانستان، که امروز 28 ژانویه در لندن آغاز به کار کرد، به سرمایه‌گذاران پنج طرح اقتصادی را به منظور برقراری ثبات در این کشور پیشنهاد کند.

همراه خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان برای شرکت در این اجلاس، که در آن نمایندگان کشورهای مختلف نظرات و پیشنهادهای خود را برای استقرار ثبات و امنیت در افغانستان ارائه می‌کنند، با بسته‌ای عبارت از پنج طرح اقتصادی مشترَک به لندن آمده است.

هرچند موضوع مذاکره و معامله با گروههای طالبان در افغانستان و برنامه جدید حامد کرزی در زمینه مصالحه با طالبان از موضوعات مهمّ مطروحه در اجلاس لندن است، وزیر امور خارجه تاجیکستان قبل از سفر گفت: "ما در این مسئله دخالت کرده نمی‌توانیم."

رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس لندن از طرح جدید مصالحه با طالبان دفاع کرد. این طرح شامل شرایطی به مثل جلب اعضای معتدل گروه طالبان به کار در مؤسسات دولتی بوده است.

به نظر می‌رسد که هرچند تاجیکستان از این پیشنهاد دولت کرزی زیاد خوشحال نیست، ولی اعتراضی نیز نسبت به این مسئله ندارد.

همراه خان ظریفی در این باره در نشست خبری اخیر خود گفته بود: "10-12 سال پیش، تقریبا تمام دنیا آماده بود طالبان را به رسمیت بشناسد، ولی ما مخالف بودیم. حالا نیز سیاست دولت ما در قبال طالبان عوض نشده است. ولی ما به دولت کرزی اعتماد داریم و تصمیم گیری در این مسئله وظیفه دولت افغانستان است."

وی افزود که هدف تاجیکستان از شرکت در اجلاس لندن ارائه بسته‌ای از طرحهای اقتصادی و جلب سرمایه‌گذاران برای انجام آنها در تاجیکستان و افغانستان است.

این بسته شامل طرحهای زیرین است:

احداث راه آهن از ترکمنستان به تاجیکستان از طریق مزار شریف افغانستان؛

بنیاد راه اتومبیلگرد از تاجیکستان به ترکمنستان از طریق مزار شریف؛

کشیدن لوله‌های گاز از ترکمنستان به تاجیکستان توسط قلمرو افغانستان؛

طرح 1000 САSA برای احداث خطّ انتقال برق از تاجیکستان به پاکستان توسط قلمرو افغانستان؛

طرح کشیدن خطّ انتقال برق 220 کیلوواتی از تاجیکستان به کُندوز افغانستان.

این در حالیست که طبق اطّلاع تلویزیون دولتی افغانستان، اخیراً مقامات مربوطه این کشور و ازبکستان در شهر مزار شریف سازشنامه‌ای را در باره احداث راه آهن از شهر حیرتان ازبکستان تا مزار شریف امضا کرده‌اند.

اجلاس بین‌المللی لندن در مورد افغانستان در حالی برگزار می‌شود که روز سه‌شنبه‌26 ژانویه مقامات و رهبران کشورهای همسایه افغانستان در نشست استانبول موضعهای خود را هماهنگ کردند.

در این نشست رؤسای جمهور ترکیه و پاکستان، معاون رئیس جمهور ایران و مقامات بلندپایه کشورهای دیگر منطقه، روسیه و آمریکا و بریتانیا شرکت داشتند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، پس از انجام این نشست گفت، که کشورهای منطقه در این نشست از طرح جدیدش در زمینه مصالحه با طالبان پشتیبانی کردند.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که ایران به دليل عدم توفيق نشست لندن در باره افغانستان، در آن شركت نخواهد کرد.