'بن لادن خواستار تحریم دلار آمریکا شد'

بن لادن
Image caption در پیامی که بن لادن نسبت داده شده درخواست پایان استفاده از دلار آمریکا شده است

در یک پیام صوتی که به اسامه بن لادن نسبت داده شده، رهبر القاعده مردم را به عدم مصرف دلار آمریکا دعوت کرده و گفته است تحریم دلار برای 'آزادی نوع بشر از بردگی' آمریکا و شرکت هایش است.

در این پیام صوتی که از تلویزیون الجزیره پخش شده همچنین آمریکا و سایر کشورهای صنعتی به خاطر کمک به گرمتر شدن هوای کره زمین، محکوم شده اند.

در طی یک هفته گذشته این دومین نوار صوتی است که به اسامه بن لادن نسبت داده شده است.

در نوار صوتی قبلی، شخصی که ادعا می شود اسامه بن لادن است، تلاش نافرجام ماه گذشته، برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی بر فراز شهر دیترویت را ستوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این نوار که آن هم از تلویزیون الجزیره پخش شده بود، گفته بود این پیام نشان دهنده این است که تا چه اندازه بن لادن ناتوان شده است.

باراک اوباما گفته بود: "بن لادن پیامی می فرستد که در آن کوشش می کند تلاش نا موفق یک دانشجوی نیجریه ای برای منفجر کردن هواپیما را به خود نسبت دهد و برای خود اعتبار کسب کند ولی همین موضوع تضعیف موقعیت بن لادن را اثبات می کند چون این تلاش نافرجام لزوما ارتباطی به او نداشته است."

یک شاخه القاعده مستقر در یمن متعاقبا خود را عامل تلاش برای این بمبگذاری معرفی کرده بود.

در تازه ترین نوار صوتی، همچنین از جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا که پیمان کیوتو برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را امضا نکرده بود انتقاد شده و ادعا شده که او و اعضای وقت کنگره آمریکا برای جلب رضایت کمپانی های بزرگ با پیمان کیوتو مخالفت کرده بودند.

واقعی بودن هیچ یک از این دو نوار تایید نشده است ولی یک گروه آمریکایی که فعالیت های اسلامگرایی را تحت نظر دارد می گوید به نظر می رسد نوار قبلی متعلق به اسامه بن لادن است.

مطالب مرتبط