دو ویلپن 'نفرت' سرکوزی را محکوم کرد

دومینیک دو ویلپن
Image caption نیکولا سرکوزی و دومینیک دو ویلپن رقبای سرسخت یکدیگر هستند

دومینیک دو ویلپن نخست وزیر سابق فرانسه که اخیرا از اتهام توطئه علیه نیکولا سارکوزی رئیس جمهور این کشور تبرئه شده وی را متهم کرده بدنبال انتقام گیری است.

دادگاهی در پاریس روز پنجشنبه طی حکمی اعلام کرد دو ویلپن قصد نداشته در زمانی که وزیر کشور فرانسه بوده علیه نیکولا سارکوزی توطئه و او را بی اعتبار کند.

اما دادستان پاریس گفته است همه حقایق مطرح نشده و ممکن است از دادگاه تقاضای تجدید نظر شود.

دومینیک دو ویلپن می گوید آقای سرکوزی از روی "نفرت" تصمیم گیری می کند و بدنبال انتقام گیری است.

وی به تلویزیون فرانسه گفت این تصمیمی سیاسی است و نشان می دهد که نیکولا سرکوزی ترجیح می دهد به جای توجه به مسئولیت های خود بدنبال انتقام گیری باشد.

دقایقی قبل ژان کلاود مارین دادستان پاریس اعلام کرده بود تبرئه آقای دو ویلپن "شگفت انگیز" است و تقاضای تجدید نظر خواهد شد.

او به رادیو فرانسه گفت همه موارد مربوط به این پرونده هنوز طرح و منتشر نشده است.

وی گفت در هر حال دادگاه دومی در راه است.

اتهام رشوه

ماجرا به سال 2004 یعنی هنگامی برمی گردد که آقای سارکوزی با دومینیک دو ویلپن برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 و پیروزی بر ژاک شیراک رقابت تنگاتنگی داشته اند.

آقای سارکوزی گفته است که آقای ویلپن به رغم مطلع بودن از کذب بودن ادعاهایی که علیه او مطرح شده بود، مانع از تحقیقات یک پرونده قضایی مرتبط با فساد اداری نشده است و برای بدنام کردن آقای سارکوزی قصد داشته در این تحقیقات اعمال نفوذ کند.

اما دیروز پنجشنبه (28 ژانویه)، قاضی رسیدگی کننده به این شکایت در پاریس اعلام کرد که دومینیک دو ویلپن بیگناه است و مدرکی دال بر توطئه چینی از طرف او علیه آقای سارکوزی وجود ندارد.

چند متهم دیگر این پرونده قضایی فساد اداری، در ارتباط با اتهامات مختلف گناهکار شناخته شده اند.

گفته می شود نخست وزیر سابق فرانسه احتمالا فعالیت سیاسی خود را از سر خواهد گرفت و در انتخابات سراسری آتی فرانسه در سال 2012 آقای سارکوزی را به چالش خواهد گرفت.

تحقیقات پیچیده

در سال 2004 نام آقای سارکوزی در فهرستی از سیاستمداران بلند پایه و صاحبان صنایع و بازرگانی فرانسه که به خطا با یک حساب بانکی غیرقانونی در لوگزامبورگ مرتبط شده بودند، ظاهر شد.

ادعا شده بود که افرادی که در این فهرست قید شده اند برای معاملات تسلیحاتی بین المللی رشوه گرفته اند.

پس از آن که قاضی دادگاه جعلی بودن این فهرست را اعلام داشت بلافاصله تحقیقات برای یافتن کسی که این فهرست را تهیه کرده بود آغاز شد و در این مرحله بود که پای آقای ویلپن به ماجرا کشیده شد.

از آن زمان تا کنون سه متهم دیگر، از جمله ژان-لوئی ژرژورین، که اعتراف کرده فهرست جعلی را به محققان داده است و عماد لاهود، که اعتراف کرده نام آقای سارکوزی را به این فهرست افزوده است، مجرم شناخته شده اند.

در جریان محاکمه آقای ویلپن دادستانی خواستار 18 ماه حبس تعلیقی و 45 هزار یورو جریمه نقدی شده بود.

رسانه های فرانسه این محاکمه را مهمترین محاکمه دهه اخیر توصیف کرده بودند.

مطالب مرتبط