شماری کشته و مجروح در انفجار انتحاری در پاکستان

حمله انتحاری در شمال غرب افغانستان- آرشیو
Image caption ایالت سرحد شمال غرب پاکستان صحنه حملات انتحاری متعددی بوده است

مقامات ایالت سرحد شمال غرب پاکستان می گویند در اثر حمله یک بمبگذار انتحاری به یک ایستگاه بازرسی نظامی در خار، واقع در منطقه قبایلی باجور 16 نفر کشته شده اند.

دو نفر از مقامات امنیتی پاکستان از جمله کشته شدگانند.

به گفته مقامات محلی، چهارده نفر دیگری که کشته شده اند از رهگذران بودند.

گفته شده حمله کننده جلیقه انفجاری پوشیده بود.

در این حمله که نزدیک به مرز افغانستان رخ داد حدود 20 نفر نیز مجروح شده اند.

پیشتر، مقامات محلی گفته بودند که پرتاب موشک به یک مجتمع پیکارجویان در وزیرستان شمالی موج کشته شدن دست کم 9 نفر شده است.

این مقامات می گویند موشک ها از یک هواپیمای بدون خلبان آمریکایی پرتاب شده بود.

برخی از تحلیلگران می گویند تصور می شود که باجور محل اختفای اسامه بن لادن، رهبر القاعده و ایمان الظواهری و دیگر رهبران ارشد القاعده باشد.

روز گذشته 20 ژانویه، مقامات پاکستان اعلام کرده بودند که نیروهای امنیتی این کشور در طی عملیات سه روزه خود در اطراف باجور، 44 پیکارجو را کشته اند.

نیروهای امنیتی پاکستان از ماه اوت سال 2008 به توافق آتش بس با پیکارجویان خاتمه داده و حملات تهاجمی عمده ای علیه طالبان و القاعده در این منطقه به راه انداختند.

در فوریه سال قبل، ارتش پاکستان اعلام کرد که در جنگ با پیکارجویان پیروز شده است ولی در هفته های اخیر زد و خورد از سر گرفته شده و حمله انتحاری اخیر نشان دهنده این است که وضعیت امنیتی در منطقه رو به وخامت گذاشته است.

تحلیلگران می گویند در حال حاضر ارتش پاکستان عملیات خود را بر مناطق قبایلی وزیرستان جنوبی متمرکز ساخته است ولی دولت آمریکا در حالی که از این عملیات حمایت می کند، خواستار این است که ارتش پاکستان به تعقیب پیکارجویان در وزیرستان شمالی نیز بپردازد.

بسیاری از گروههای پیکارجو در این منطقه، توجه خود را به نبردهای برون مرزی با نیروهای غربی مستقر در خاک افغانستان، متمرکز کرده اند.

مطالب مرتبط