هراس مردم قزاقستان از "توسعه طلبی چینی"

قزاقستان
Image caption تظاهرکنندگان نگران افزایش سلطه اقتصادی چین در قزاقستان هستند

صدها نفر از مردم در شهر آلماتی در قزاقستان گرد هم آمدند تا علیه آنچه که "توسعه طلبی چینی" می نامند تظاهرات کنند. این تظاهرات پس از آن انجام شد که رییس جمهوری این کشور اعلام کرد زمین های کشاورزی قزاقستان به چین اجاره داده می شود.

قزاقستان در شرق دارای مرز مشترک با چین است و با وجود اینکه از لحاظ وسعت یکی از بزرگترین کشورهای جهان محسوب می شود، جمعیت آن تنها ۱۶ میلیون نفر است.

تظاهرکنندگان که جمعیت آنها بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر برآورد می شد در پارک های شهر آلماتی تجمع کرده بودند و با خود پلاکاردهایی حمل می کردند که بر آنها نوشته شده بود "زمین های قزاقستان فروشی نیست".

عده ای از رهبران مخالف دولت که روی سکویی زیر مجسمه لنین ایستاده بودند خطاب به جمعیت از دولت قزاقستان خواستند در مورد این تصمیم تجدید نظر کنند.

این مخالفت ها پس از آن صورت می گیرد که نور سلطان نظربایف، رییس جمهوری قزاقستان در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که چین مایل است یک میلیون هکتار از زمین های کشاورزی قزاقستان را اجاره کند.

اما این موضوع با مخالفت کسانی روبرو شده است که می گویند از سوی همسایه شرقی خود احساس خطر می کنند.

معمولا تظاهرات عمومی در قزاقستان با ممنوعیت مواجهه است. این تجمع پیش از این از سوی مسئولان تحریم شده بود و حضور گسترده پلیس در خیابان های اطراف محل تجمع مشهود بود.

دادستانی قزاقستان هشدار داده است کسانی که تلاش می کنند از موضوع اجاره زمین های کشاورزی به چین برای تحریک اختلافات قومی سوء استفاده کنند محاکمه خواهند شد.

چین یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در صنایع نفتی قزاقستان محسوب می شود.

سال گذشته چین در ازای مالکیت بخشی از سهام بزرگترین شرکت نفتی قزاقستان، ۱۰ میلیارد دلار به این کشور وام اعتباری داد.

مطالب مرتبط