بقایایی از خاکستر مهاتما گاندی به آب ریخته شد

Image caption خانم گاندی یکی از فعالان بزرگ جامعه مدنی در آفریقای جنوبیست

بخشی از خاکستر مهاتما گاندی، رهبر جنبش استقلال هند که سال ها توسط یکی از دوستان خانوادگی او نگهداری شده بود، در شصت و دومین سالروز مرگ وی، در آب های ساحلی آفریقای جنوبی به دریا ریخته شد.

الا گاندی، نبیره مهاتما گاندی و حدود 200 تن از اعضا و دوستان خانواده گاندی در این مراسم که بر روی قایقی در آب های بندر دوربان انجام شد، شرکت کردند.

گاندی که خود هندو بود و هموطنانش او را "مهاتما" به معنی روح بزرگ می خوانند در سال 1948 در دهلی نو، هنگامی که عازم محل عبادت روزانه اش بود، با سه گلوله که از اسلحه یک هندوی تندرو شلیک شد، از پای درآمد.

رسم هندوها بر این است که خاکستر مردگان خود را بعد از 13 روز به رودخانه یا دریا می ریزند.

اما بعد از مرگ گاندی و در حالی که قرار بود تمامی خاکسترش به رودخانه گنگ سپرده شود، شماری از پیروان و دوستان او ذرات آن را مخفی کردند و ذره هایی از آن هم به بعضی شهرها و روستاهای هند فرستاده شد تا در مراسم یادبود گاندی استفاده شود که در بعضی موارد هیچگاه برگردانده نشد.

الا گاندی، 69 ساله، می گوید که یکی از دوستان خانوادگی او بنام ویلاس مهتا برخلاف سنت هندوها بجای این که خاکستر را در آب پخش کند، آن را برای چند دهه نگاه داشته بود، اما تصمیم گرفت که سال گذشته پیش از مرگ این خاکستر را به عروس خود تحویل دهد.

الا گاندی که وکیل و فعال جامعه مدنی در آفریقای جنوبیست روز شنبه (30 ژانویه) خاکستر مهاتما گاندی را به آب ریخت. پس از آن هم عده ای از حاضران به نشانه احترام گل به آب انداختند.

خانم گاندی در این مراسم قتل مهاتما گاندی را نشانه وجود تعصبات قومی، مذهبی و نژادی در دنیا دانست، تعصباتی به گفته او به خشونت و جنگ می انجامد.

مهانداس کارامچاند گاندی، رهبر جنبش استقلال طلبی و بنیان گذار هند مدرن بود.

گاندی که از تاثیرگذارترین رهبران تاریخ معاصر جهان محسوب می شود، در مقام مبارز و رهبر سیاسی از مروجان مقاومت منفی در قالب نافرمانی مدنی و پرهیز از خشونت بود و توانست با استفاده از همین شیوه ، کشورش را در مسیر رهایی از استعمار بریتانیا و رسیدن به استقلال و آزادی راهبری کند.

در سال 2008 میلادی نیز در مراسمی که با حضور اعضایی از خانواده و شماری از دوستداران گاندی در هند برگزار شد، ذرات بجا مانده از خاکستر او او به آب های اقیانوس هند سپرده شد.

این بخش از خاکستر گاندی سال ها در تملک بازرگانی بود که خانواده اش با او آشنایی داشته اند و ظرف حاوی خاکستر را به موزه مومبای یا بمبئی سابق سپرده بودند.

خانواده گاندی که بیم دارند آخرین ذرات حیات مادی او، مورد سوء استفاده کسانی با انگیزه های سیاسی قرار بگیرد، از این موزه خواستند که آنها را به آب بریزد و مسوولان موزه هم خواسته آنها را محترم دانستند.

مطالب مرتبط