چین محدودیت های تازه ای برای رسانه وضع کرد

چین
Image caption مقامات چین بار دیگر به محدود کردن رسانه ها و خبرنگاران پرداخته اند

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران می گوید مقامات چینی به تلاش هایشان برای کنترل رسانه ها شدت بخشیده اند.

یک گزارش جدید این نهاد رسانه ای که اخیرا منتشر شده، نشان می دهد که از زمان المپیک 2008 پکن، مقامات چین بار دیگر به محدود کردن رسانه ها و خبرنگاران پرداخته اند.

چینی ها قوانین و مقررات جدیدی برای روزنامه نگاران و خبرنگاران منتشر کرده و روزنامه نگاران برای نوشتن مطالب جدید در مورد ناآرامی ها و جنجال ها، باید صدها دستور العمل جدید را رعایت کنند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران می گوید به عنوان مثال به روزنامه نگاران چینی گفته شده بود که برای پوشش اخبار مربوط به پرونده جنجالی شیرهای آلوده تنها می توانند از خبرگزاری رسمی شینهوا به عنوان منبع استفاده کنند.

همچنین به خبرنگاران چینی گفته شده بود که برای تهیه گزارش از زلزله سیچوان به منطقه زلزله زده سفر نکنند. در این زلزله که در سال 2008 روی داد، نزدیک به هفتاد هزار نفر کشته شدند.

گزارش فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران که در هنگ کنگ منتشر شده، نشان می دهد که محدودیت هایی بر سر انتشار تصاویر برخی شخصیت های سرشناس نیز وضع شده است.

این گزارش خاطرنشان می کند که چین رسانه های اینترنتی را هدف توجه ویژه خود قرار داده و در اغلب موارد به روزنامه نگاران فضای مجازی، کارت خبرنگاری رسمی نمی دهد و آنها را به رسمیت نمی شناسد.

سایت های اجتماعی که تجمعات اعتراضی را سامان می دهند، منجر به نگرانی مقامات چینی شده است.

طبق این گزارش، روزنامه نگاران خارجی نیز در برخی موارد با خشونت مواجه شده و تجهیزات آنها از بین رفته است.

گزارش فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران می گوید اگرچه دولت چین تا حدی موفق شده جلوی نشر اطلاعات در باره ناآرامی های اجتماعی را بگیرد اما نتوانسته مانع از آن شود که گزارش و تفسیر این اتفاقات به جهان خارج برسد.

مطالب مرتبط