قذافی نتوانست بار دیگر رئیس اتحادیه آفریقا شود

Image caption آقای قذافی (سمت چپ)، با بی تمایلی شدید سمت خود را واگذار کرد

معمر قذافی، رهبر لیبی، موفق نشده است یک سال دیگر ریاست اتحادیه آفریقا را بر عهده داشته باشد.

در جریان اجلاس سالانه اتحادیه آفریقا، که امسال در اتیوپی برگزار شده است، رهبران پنجاه و سه کشور آفریقایی "بینگو وا موتاریکا، رئیس جمهوری مالاوی، را به عنوان رئیس جدید اتحادیه آفریقا انتخاب کردند.

یکی از گزارشگران بی بی سی که در اجلاس آدیس آبابا حضور دارد گفت آقای قذافی با بی تمایلی زیاد سمت خود را به رئیس جمهوری مالاوی واگذار کرد و همین موضوع باعث دلخوری چشمگیری در آغاز این گردهمایی شده است.

در جریان اجلاس سه روزه اتحادیه آفریقا موضوعات مختلف از جمله درگیری ها در سومالی و تنش ها در سودان مورد بررسی است. تنش های اخیر در سودان ناشی از نزدیک شدن موعد برگزاری همه پرسی در باره مستقل شدن بخش جنوبی سودان از دولت مرکزی است.

در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، به رهبران اتحادیه آفریقا گفته است او از این که از تجاوز جنسی به عنوان سلاح جنگی در این قاره استفاده می شود، به شدت منقلب و خشمگین است.

آقای بان به اجلاس اتیوپی گفت او نماینده ویژه ای را در نظر گرفته است تا تلاش ها برای جلوگیری از خشونت جنسی علیه زنان و کودکان در مناطق جنگی دو چندان شود.

مارگو والستروم، معاونت سابق کمیسیون اروپا این وظیفه را پذیرفته است.

آقای بان همچنین در باره آنچه او ظهور مجدد تغییر و تحول در دولت های آفریقایی با روش هایی مخالف قانون اساسی خوانده، ابراز نگرانی کرده است.

او به رهبران اتحادیه آفریقا هشدار داد از دست کاری مقررات برای ماندن در قدرت استفاده نکنند.

کشوری برای هائیتی

اتحادیه آفریقا موافقت کرده است پیشنهاد انتقال آوارگان هائیتی و احتمالا تاسیس کشوری برای آنها در آفریقا را مد نظر قرار دهد.

عبدالله واد، رئیس جمهوری سنگال، پیشنهاد کرده است مردم هائیتی به عنوان نوادگان بردگان آفریقایی به قاره آفریقا نقل مکان کنند.

اتحادیه آفریقا همچنین در بانک توسعه آفریقا حساب بانکی را برای کمک به زلزله زدگان هائیتی باز کرده است.

آقای بان از اتحادیه آفریقا به خاطر کمک به هائیتی در این شرایط سخت، تشکر کرده است.

مطالب مرتبط