به روز شده:  13:09 گرينويچ - 31 ژانويه 2010 - 11 بهمن 1388

دستگیری چند آمریکایی در هائیتی به ظن ربودن کودکان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های کاخ سفید می گویند که سرگرم بررسی طرح از سر گرفتن پروازها برای انتقال مجروحان بد حال زلزله از هائیتی به آمریکا هستند.

یکی از سخنگویان کاخ سفید در واشنگتن گفت که تصمیم گیری در مورد متوقف کردن این پروازها بر اساس خط مشی خاصی نبوده و صرفا به دلیل موانع بزرگ لجسیتکی اتخاذ شده است. اما به گفته این مقام کاخ سفید، دولت آمریکا اکنون سرگرم پیدا کردن راهی برای رفع این موانع است.

او همچنین انکار کرد که علت متوقف شدن این پروازها اختلاف نظر در آمریکا بر سر پرداخت هزینه های پزشکی مجروحان بوده است.

پیش از متوقف شدن پروازهای امدادی، پانصد نفر از هائیتی به فلوریدا منتقل شدند.

پزشکان آمریکایی در هائیتی ابراز نگرانی کرده اند که اگر برخی از بیمارانشان سریعا برای درمان به آمریکا منتقل نشوند، خواهند مرد.

در همین حال، پلیس هائیتی گروهی از شهروندان آمریکایی را به ظن تلاش برای ربودن کودکان این کشور زلزله زده و خارج کردن آنها از هائیتی دستگیر کرده است.

پلیس هائیتی گفت ۱۰ آمریکایی دستگیر شده عضو گروهی با نام "خانه امن برای زندگی تازه کودکان" هستند و قصد داشته اند سی کودک را از هائیتی خارج کنند که در مرز جمهوری دومینکن دستگیر شده اند.

دولت هائیتی مقررات جدیدی را در مورد انتقال سرپرستی کودکان به اجرا درآورده است

ظاهرا این گروه آمریکایی یک گروه کلیسایی در آیداهو است و در نظر داشته برای یتیم های به جای مانده از زلزله هائیتی در جمهوری دومینیکن یک یتیم خانه تاسیس کند.

ایو کریستالین، یکی از سخنگویان دولت هائیتی گفت ۱۰ آمریکایی دستگیر شده مدارک لازم که ثابت کند سی کودک همراه آنها در زلزله یتیم شده اند یا این که اجازه داشته اند کودکان را با خود از هائیتی خارج کنند، در اختیار نداشتند.

چند روز پیش سازمان ملل متحد هشدار داده بود که پس از زلزله مرگ بار هائیتی، کودکان این کشور به ویژه آسیب پذیرند و در معرض خطر ربوده شده و قاچاق قرار دارند.

دولت هائیتی برای جلوگیری از این موضوع مقررات جدیدی را در مورد سپردن سرپرستی کودکان به خانواده های خواستار فرزند به اجرا درآورده است.

در تحولی دیگر، سازمان ملل درصدد است تقریبا سه هفته پس از وقوع زلزله در هائیتی، برنامه بزرگی را برای توزیع مواد غذایی امدادی در پورتو پرنس، پایتخت این کشور به اجرا درآورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.