استرداد پولانسکی به آمریکا ممکن است تا یک سال طول بکشد

رومن پولانسکی
Image caption رومن پولانسکی سال گذشته در زوریخ دستگیر شد و در حال حاضر در حبس خانگی در سوییس به سر می برد

وزیر دادگستری سوییس می گوید ممکن است تحویل دادن رومن پولانسکی، کارگردان مشهور لهستانی به آمریکا، برای محاکمه در دادگاه به اتهام رابطه جنسی با یک کودک تا یک سال به طول بیانجامد.

مقامات قضایی در ایالت کالیفرنیای آمریکا خواستار تحویل رومن پولانسکی برای محاکمه در دادگاه هستند. آقای پولانسکی اعتراف کرده است که در سال ۱۹۷۷ میلادی با یک دختر ۱۳ ساله رابطه جنسی داشته است، اما او موفق شد یک سال بعد، پیش از محکومیت از آمریکا فرار کند.

این کارگردان پر آوازه سینما سال گذشته در زوریخ دستگیر شد و در حال حاضر در حبس خانگی در سوییس به سر می برد.

ویدمر شلامف، وزیر دادگستری سوییس می گوید در صورت استرداد آقای پولانسکی به آمریکا، او می تواند از دادگاه های سوییس درخواست تجدید نظر کند.

پیش از این اعلام شده بود با وجودیکه قرار است تازه ترین فیلم آقای پولانسکی ماه آینده در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآید، او در این جشنواره حضور نخواهد یافت.

معمولا کارگردان فیلم ها در اولین نمایش فیلم خود در جشنواره حاضر می شوند، اما رییس جشنواره فیلم برلین می گوید در تماس تلفنی که با آقای پولانسکی داشته او که اکنون در بازداشت خانگی به سر می برد، ضمن تشکر از انتخاب فیلم او برای نمایش گفته که در جشنواره برلین حاضر نخواهد شد و قرار نیست پیام ویدیویی بفرستد.

هفته گذشته یک قاضی در لس آنجلس درخواست آقای پولانسکی مبنی بر صدور حکم بدون حضور او در دادگاه را رد کرد و گفت او باید به کالیفرنیا بیاید.

پیشتر، وزارت دادگستری سوئیس با درخواست آزادی رومن پولانسکی به قید وثیقه، مخالفت کرده و دلیل این مخالفت را احتمال زیاد فرار او از سوئیس ذکر کرده بود.

رومن پولانسکی هنگامی که برای دریافت جایزه ای که قرار بوده است به مناسبت تجلیل از کارنامه هنری اش به او داده شود، به سوئیس سفر کرده بود دستگیر شد.

رومن پولانسکی در گذشته موفق به دریافت جایزه از جشنواره فیلم برلین شده است.

او همچنین در سال ۲۰۰۲ میلادی به خاطر فیلم پیانیست برنده جایزه اسکار شد، اما چون نمی توانست به آمریکا وارد شود، نتوانست جایزه اسکار خود را شخصا دریافت کند.

برخی از فیلمهای آقای پولانسکی مانند چاقو در آب، تهوع، مستأجر، بچه رزماری و چاینا تاون آثار برجسته سینمایی به شمار می روند.

رومن پولانسکی در پاریس به دنیا آمد، اما در کودکی همراه خانواده یهودی خود به لهستان رفت و در آن کشور بزرگ شد.

رومن پولانسکی، که در مدرسه عالی سینمایی لهستان درس خوانده بود، در دهه ۱۹۶۰ میهن خود را ترک کرد و در فرانسه و سپس هالیوود به فیلم سازی پرداخت.

مطالب مرتبط