دولت یمن پیشنهاد آتش بس شورشیان را رد کرد

حوثی
Image caption از پنج سال پیش تاکنون درگیریهای خونینی بین ارتش یمن و شورشیان حوثی در جریان بوده است

در حالی که درگیری بین نیروهای ارتش یمن با شورشیان در شمال این کشور به کشته شدن ۲۰ نفر منجر شده، دولت یمن پیشنهاد شورشیان برای آتش بس را رد کرده است.

با گذشت پنج سال از آغاز درگیری های پراکنده با شورشیان حوثی، اکنون دولت یمن تحت فشارهای بین المللی قرار گرفته است تا هر چه سریع تر درگیری با شورشیان را به پایان ببرد و در عوض نیروهای خود را بر مبارزه با شاخه ای از القاعده که در یمن فعال شده است متمرکز کند.

عبدالمالک الحوثی، رهبر شورشیان در شمال یمن دیروز (شنبه ۳۰ ژانویه -۱۰ بهمن) اعلام کرد که آماده پذیرش شرایط دولت این کشور برای برقراری آتش بس است.

این اعلامیه چند روز پس از آن منتشر شد که شورشیان از آتش بس یکجانبه با ارتش عربستان سعودی خبر داده بودند.

به نظر می رسد هر دو اعلامیه از تسلیم شورشیان حوثی در برابر فشارهای بین المللی به منظور پایان دادن به درگیری ها حکایت می کند.

شورای عالی دفاعی یمن امروز (یکشنبه ۳۱ ژانویه) پیشنهاد آتش بس شورشیان را رد کرد، اما در عین حال افزود که "تحت چارچوب خاصی" آماده توقف عملیات نظامی علیه آنهاست.

Image caption عبدالمالک الحوثی هفته گذشته به نیروهای تحت امر خود دستور داد از محدوده عربستان سعودی خارج شوند

در بیانیه ای که شورای عالی دفاعی یمن منتشر کرده برخی از این شرایط تشریح شده است؛ از جمله اینکه شورشیان باید ابتدا با شرایط آتش بسی که دولت در ماه سپتامبر پیشنهاد کرده بود موافقت کنند.

در این پیشنهاد آتش بس، از شورشیان خواسته شده بود ضمن تحویل سلاح های خود، سربازان دستگیر شده را آزاد و اموال تصرف شده را تحویل دهند. همچنین از شورشیان خواسته شده بود که از نقاط استراتژیک خارج شوند و قانون اساسی یمن را بپذیرند.

دولت یمن در بیانیه امروز خود پیش شرط جدیدی را برای توقف حملات علیه شورشیان مطرح کرده است: شورشیان باید تعهد کنند که به مواضع عربستان سعودی حمله نکنند.

در همین حال ارتش عربستان سعودی هم به آتش بس یکجانبه شورشیان حوثی با احتیاط پاسخ داده است.

ارتش عربستان که در درگیری با شورشیان یمنی تا به حال دست کم ۱۳۳ نفر از نیروهای خود را از دست داده است، از شورشیان خواسته است که از نقاط مرزی با عربستان عقب نشینی کنند و ۶ نفر از اسرای ارتش عربستان را آزاد کنند.

کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید کشمکش های خونین پنج سال گذشته آوارگی بیش از ۲۵۰ هزار یمنی را به همراه داشته است.

شورشیان حوثی می گویند شیعیان فرقه زیدی در یمن همواره قربانی تبعیض بوده اند و حکومت یمن با قدرت دادن به سنی های افراطی در این کشور مانع از فعالیت آزاد شیعیان شده است.

مطالب مرتبط