تلویزیون دولتی پاکستان: حکیم الله محسود کشته شده است

حکیم الله محسود
Image caption ناظران معتقدند که در صورت صحت این خبر، این تحول می تواند بالقوه در صفوف طالبان پاکستان بر سر جانشینی حکیم الله محسود مشکلاتی را بوجود بیاورد

تلویزیون دولتی پاکستان گزارش کرده است که حکیم الله محسود، رهبر تحریک طالبان پاکستان، کشته شده است.

اما ساعاتی پس از این گزارش تلویزیون پاکستان، طالبان باردیگر بر زنده بودن حکیم الله محسود تاکید کرد و از تلویزیون دولتی خواست تا اگر آنها شواهدی از کشته شدن رهبر طالبان دارند ارایه دهد.

در همین حال ارتش پاکستان اعلام کرده است که نمی تواند کشته شدن حکیم الله محسود را تایید کند.

ارتش پاکستان گفته است که عوامل اطلاعاتی نیروهای امنیتی در تلاش برای روشن کردن این گزارشها هستند.

این گزارش تلویزیون دولتی پاکستان باردیگر تردیدهایی درخصوص زنده بودن و یا کشته شدن این رهبر طالبان ایجاد کرده است.

گزارشها در خصوص کشته شدن احتمالی حکیم الله محسود پس از حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در 14 ژانویه بروز کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری رویتر به نقل از مقامات امنیتی پاکستان گزارش کرده است که حکیم الله محسود ممکن است هدف یک حمله دیگر که در 17 ژانویه انجام گرفته، بوده باشد. همین منابع امنیتی گفته اند که گزارشهای تایید نشده ای وجود دارد مبنی بر اینکه حکیم الله محسود در اثر این حمله و جراحات وارده کشته شده باشد.

بدنبال کشته شدن بیت الله محسود، رهبر تحریک طالبان پاکستان، پس از چندین روز بلاتکلیفی که به گفته ناظران نشانگر وجود برخی از رقابتهای داخلی بود، سرانجام حکیم الله محسود به عنوان رهبر طالبان پاکستان معرفی شد.

ناظران معتقدند که در صورت صحت این خبر، این تحول می تواند بالقوه در صفوف طالبان پاکستان بر سر جانشینی حکیم الله محسود مشکلاتی را بوجود بیاورد و دست کم در کوتاه مدت به یکپارچگی این گروه که ضررورتا گروه منسجمی به معنای اخص کلمه نیست، ضربه بزند.

مطالب مرتبط