به روز شده:  13:04 گرينويچ - جمعه 29 ژانويه 2010 - 09 بهمن 1388

گوردون براون از تصمیم حمله به عراق دفاع کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به کمیته تحقیق در باره جنگ عراق گفته است که حمله به عراق کار درستی بود و تصمیم اشغال این کشور به دلایل موجهی اتخاذ شده بود.

آقای براون گفت که گزارش های اطلاعاتی سبب شده بود که او چنین نتیجه گیری کند که عراق خطری است که باید با آن مقابله کرد و مسئله نظم جهانی مطرح است.

گوردون براون که هنگام نخست وزیری تونی بلر، وزیر دارایی بریتانیا بود، گفت که در هنگام حمله به عراق، از نظر مالی هیچ مانعی برای نیروهای مسلح بریتانیا وجود نداشت.

پیشتر چنین ادعا شده بود که سربازان بریتانیایی به دلیل عدم بودجه کافی، بدون تجهیزات لازم به میدان جنگ عراق فرستاده شده بودند.

آقای براون افزود یکی از تاسف های او این است که نتوانسته بود به آمریکا فشار بیشتری وارد کند تا قبل از اشغال عراق، برای بازسازی این کشور برنامه ریزی کند.

پیشتر، (۲۹ ژانویه) تونی بلر که در زمان آغاز جنگ عراق در مارس سال ۲۰۰۳ سمت نخست وزیری بریتانیا را برعهده داشت، برای ادای توضیحات در مورد روند تحولات منجر به تصمیم گیری برای مشارکت در این جنگ، در برابر کمیته رسمی تحقیق حضور یافت و در نشست چند ساعته این کمیته، به سئوالاتی در مورد این جنگ پاسخ داد.

تونی بلر در بخشی از توضیحات خود گفت که گزارش های اطلاعاتی در ماه های قبل از آغاز جنگ حاکی از افزایش فعالیت رژیم صدام حسین در زمینه تولید جنگ افزارهای کشتار جمعی و در نتیجه، تشدید خطر برای بریتانیا و متحدان این کشور بود و دولت بریتانیا نمی توانست نسبت به چنین تهدیدی بی تفاوت بماند.

آقای بلر وجود هر گونه توافق "محرمانه" در دیدار با جورج بوش به منظور حمله به عراق را رد کرده و گفته بود: "لازم بود با صدام حسین برخورد شود و شیوه این برخورد هم آشکار بود".

کمیته تحقیق پیرامون جنگ عراق نزدیک به دو ماه و نیم است که کار خود را آغاز کرده و در این مدت، شماری از مقامات دولتی، سیاستمداران و فرماندهان نظامی بریتانیا در جلسات آن حضور یافته و اطلاعات و دیدگاه های خود در مورد تصمیم به مشارکت در جنگ را مطرح کرده اند.

در حالی که هدف این کمیته رفع ابهامات موجود درباره جنبه های مختلف شرکت بریتانیا در جنگ عراق است اما هنوز مشخص نیست که نتیجه کار این کمیته بتواند باعث تغییر اساسی در برداشت های جاری در مورد این جنگ شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.