آمریکا تخلیه زلزله زدگان هائیتی را از سر می گیرد

امدادرسانی سربازان آمریکا در هائیتی
Image caption آمریکا درحال از سرگیری تخلیه هوایی برخی از زلزله زدگان است

کاخ سفید می گوید که آمریکا درحال از سر گرفتن پروازها برای تخلیه اضطراری آن دسته از زلزله زدگان هائیتی است که حالشان وخیم است.

عملیات تخلیه هوایی این افراد چهارشنبه گذشته به دلیل آنچه واشنگتن "مسائل لجستیکی" خواند متوقف شده بود.

پزشکان اخطار دادند که اگر پروازها به زودی شروع نشود ده ها مریض با مرگ حتمی روبرو خواهند شد.

در همین حال معلوم شده است که حداقل یکی از کودکان اهل هائیتی که یک گروه از شهروندان آمریکایی درحال خارج کردن آنها از این کشور به عنوان بچه های یتیم بودند، پدر و مادر دارد. این ده آمریکایی تحت بازداشت هستند.

هائیتی در پی زلزله 12 ژانویه که ممکن است تا 200 هزار نفر در آن کشته شده باشند، مقررات تازه ای برای جابجایی کودکان اعمال کرد.

مقام های این کشور ابراز نگرانی می کنند که در این شرایط هرج و مرج زده، به ویژه بچه های یتیم در برابر آدم ربایی و فروش به عنوان فرزندخوانده آسیب پذیرند.

همچنین در روز یکشنبه برنامه غذای سازمان ملل (دبلیو اف پی) عملیات توزیع گسترده کمک در 16 نقطه در پایتخت هائیتی با هدف تغذیه دو میلیون نفر را آغاز کرد.

تنها زنان اجازه دریافت جیره 25 کیلوگرمی برنج را خواهند داشت که برای تغذیه یک خانواده تا دو هفته کافی است.

شروع قریب الوقوع پروازها

تامی ویتور سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای که یکشنبه بعد از ظهر منتشر شد گفت: "پروازها ظرف 12 ساعت آینده آغاز خواهد شد. بیماران برای انتقال شناسایی می شوند، پزشکان درحال کسب اطمینان نسبت به این موضوع هستند که پرواز برای این گروه خطری نداشته باشد، و ما آنجا که لازم است درحال آماده سازی مراقبت های ویژه از اطفال در طول پرواز هستیم."

آقای ویتور گفت که دولت آمریکا برای افزایش ظرفیت معالجه بیماران اهل هائیتی، با شرکای بین المللی، سازمان های غیردولتی و ایالت های آمریکا هماهنگی هایی انجام داده است.

صدها نفر از بیماران با جراحات نخاعی، سوختگی و سایر زخم ها با هواپیماهای نظامی آمریکا به این کشور منتقل شده اند. اکثر آنها در ایالت فلوریدا تحت درمان قرار گرفته اند.

اما آمریکا روز چهارشنبه پروازهای به اصطلاح انساندوستانه را متوقف کرد.

Image caption دولت هائیتی مقررات جدیدی را در مورد انتقال سرپرستی کودکان به اجرا درآورده است

یک سخنگوی کاخ سفید به بی بی سی گفت که آن اقدام به خاطر "مسائل لجستیکی" نه بر سر هزینه درمانی بوده است.

چارلی کریست فرماندار فلوریدا هفته گذشته به کاخ سفید هشدار داد که "نظام بهداشتی فلوریدا به سرعت درحال اشباع شدن است، به خصوص در زمینه مراقبت از بیمارانی که نیاز به نگهداری ویژه دارند."

آقای کریست همچنین از دولت فدرال خواست "سیستم درمانی فاجعه ملی" را فعال کند، سیستمی که هزینه مراقبت از قربانیان در بلایای طبیعی در داخل آمریکا را می پردازد.

'گرسنه و تشنه'

موسسه خیریه بین المللی "اس او اس چیلدرنز ویلجز" روز یکشنبه گفت که دست کم یکی از 33 کودک اهل هائیتی که 10 آمریکایی سعی داشتند از هائیتی خارج کنند می گوید که والدینش زنده اند.

جورج ویلت سخنگوی این موسسه به خبرنگاران گفت که این دختر بچه خردسال بر این تصور بود که برای مدرسه شبانه روزی یا اردوگاه تابستانی همراه این گروه می رود.

آقای ویلت همچنین گفت بسیاری از این کودکان در وضعیت بد جسمانی، با گرسنگی و تشنگی شدید، قرار داشتند.

او افزود یکی از کوچک ترین آنها - که تنها دو یا سه ماه دارد - به قدری دچار کم آبی بود که در بیمارستان بستری شد.

مقام های هائیتی گفتند که هیچ یک از کودکان اسناد یا مدارکی که ثابت کند عملا یتیم هستند ندارند.

'اشتباه'

ده آمریکایی که هم اکنون در پورتو پرنس تحت بازداشت پلیس هستند گفتند که این کودکان را به یتیم خانه ای در دومینیکن در همسایگی هائیتی می برده اند.

این پنج مرد و پنج زن از موسسه "خانه امن برای زندگی تازه کودکان" که در آیداهو مستقر است در مرز جمهوری دومینکن دستگیر شدند.

آنها گفتند که کودکان جملگی والدین خود را در زلزله از دست داده اند.

لورا سیلزبی رهبر این گروه گفت که بازداشت ها ناشی از یک اشتباه است.

او گفت: "برداشت ما این بود که شماری از افراد از جمله مقام های دومینیکن به ما گفته بودند که اجازه انتقال کودکان از مرز را خواهیم داشت."

"اشتباه ما این بود که نمی دانستیم کاغذبازی بیشتری لازم است."

اما روپرت وینگفیلد هیز، خبرنگار بی بی سی در پورتو پرنس، می گوید که مقررات مربوط به کودکان خیلی واضح است؛ اینکه هر مورد انتقال سرپرستی کودک باید با تایید دولت انجام شود.

او می افزاید که حتی پیش از زلزله هم قاچاق کودکان یک مشکل عظیم در هائیتی بود و هر ساله هزارات کودک ناپدید می شوند.

مطالب مرتبط