افزایش تدابیر امنیتی در سفارتخانه های اسرائیل

محمود المبحوح
Image caption محمود المبحوح، از بنیانگذاران گردان شهدای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس به شمار می رود

اسرائیل به دنبال کشته شدن یک عضو بلندپایه حماس، تدابیر امنیتی در مرزها و سفارتخانه های خود در جهان را شدت بخشیده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که به نظامیان ارشد این کشور هشدار داده که به هنگام سفر به خارج از کشور، تدابیر امنیتی را رعایت کنند و مراقب باشند.

محمود عبد الرووف المبحوح بیست ژانویه در دوبی کشته شد. حماس، اسرائیل را در این حادثه مقصر دانسته و گفته است انتقام خون این رهبر حماس را خواهد گرفت.

پلیس دوبی گفته است در حال همکاری با اینترپل برای پیدا کردن مظنونان این حادثه است. پلیس دوبی احتمال دست داشتن موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل در این حادثه را رد نکرده است.

محمود المبحوح، از بنیانگذاران گردان شهدای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس به شمار می رود.

برخی احتمال داده اند که حماس به اهداف اسرائیل در خارج از مرزهای این کشور حمله کند. این در حالی است که تا کنون عملیات حماس علیه اسرائیل در خاک این کشور و مناطق فلسطینی صورت گرفته است.

اسرائیل به طور رسمی در باره داشتن نقشی در قتل این رهبر حماس اظهارنظر نکرده است. مقامات این کشور گفته اند تهدیدهای حماس را جدی می گیرند.

مقامات ارتش اسرائیل از کلیه افسران بلندپایه، وابسته های نظامی و سربازان این کشور، خواسته تا به هنگام سفر به خارج مراقب باشند.

چند مقام ارتش اسرائیل که نامشان فاش نشده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که این هراس وجود دارد که حماس سعی کند افسران اسرائیلی در خارج از کشور را به اسارت بگیرد.

حماس می گوید آقای المبحوح توسط شوک قوی الکتریکی به مغز، به قتل رسیده و همچنین آثار خفه کردن روی گردن مشهود بوده است.

مراسم تدفین محمود المبحوح جمعه، بیست و نهم ژانویه در یک اردوگاه فلسطینیان در حومه دمشق برگزار شد. این فرمانده 50 ساله از سال 1989 در دمشق زندگی کرد.

پس از عملیات اسرائیل در غزه در ژانویه سال پیش که منجر به بروز تلفات گسترده شد، مرز میان دو طرف عمدتا آرام بوده اما برخی گروه های فلسطینی به پرتاب راکت به سوی اسرائیل ادامه داده اند که حماس سعی در متوقف کردن این حملات راکتی داشته است.

تحلیلگران می گویند این احتمال وجود دارد که حماس به آتش بس غیر رسمی موجود میان دو طرف پایان دهد.

مطالب مرتبط