چهل کشته در حمله انتحاری به عزاداران شیعه در بغداد

زائران شیعه
Image caption بسیاری از عزاداران شیعه فاصله بغداد تا کربلا را پیاده طی می کنند

پلیس عراق می گوید حمله انتحاری زنی که یک جلیقه انفجاری پوشیده بود، موجب کشته شدن دست کم 40 نفر شده است.

در این حمله که در شمال غرب بغداد رخ داد حد اقل 100 نفر نیز مجروح شدند.

تصور می رود بسیاری از قربانیان از مسلمانان شیعه بودند که برای شرکت در مراسم عزاداری های اربعین و زیارت حرم امام حسین ( امام سوم شیعیان) در راه کربلا بودند.

حمله انتحاری با وجود اتخاذ تدابیر امنیتی شدید توسط پلیس عراق و محافظت جاده های منتهی به کربلا توسط نیروهای اضافی پلیس و ماموران انتظامی است.

کسانی که ظن آن می رود از سنی های افراطی هستند در طی چند سال اخیر چندین بار مسلمانان شیعه در عراق را هدف حمله قرار داده اند.

هزاران مسلمان شیعه از ایران، بحرین و نقاط دیگر خطر بمبگذاری های انتحاری را که پس از اشغال عراق توسط نیروهای به رهبری آمریکا در سال 2003، شروع شده نادیده گرفته و هر سال در عزاداری های اربعین شرکت می کنند.

این عزاداری ها در روز جمعه هفته جاری 5 فوریه، به اوج خود می رسد.

بیشتر زائران مسیر 80 کیلومتری بغداد به کربلا در جنوب غرب بغداد را پیاده طی می کنند.

حمله اخیر در حالی اتفاق افتاده است که عراق خود را برای انتخابات پارلمانی که قرار است در ماه مارس آینده برگزار شود آماده می کند.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید به دلیل حدف نام حدود 500 نفر از فهرست واجدان شرایط برای نامزدی در این انتخابات، تنش فزاینده ای بین مسلمانان سنی و شیعه عراقی به وجود آمده است.

دلیل رد صلاحیت این عده، "ارتباط با حزب غیر قانونی بعث صدام حسین"رهبر سابق عراق اعلام شده است.

اگر چه در میان کسانی که نامشان از فهرست حذف شده، هم کاندیداهایی سنی و هم شیعه دیده می شوند، سیاستمداران سنی می گویند تعداد کاندیداهای کنار گذاشته سنی مذهب به مراتب بیشتر از کاندیداهای شیعه است.

مطالب مرتبط