موج خودکشی نوجوانان در بمبئی

Image caption نوجوانان گاهی از روی تقلید خودکشی می کنند

نویسنده ای گفته بود در خودکشی بیش از یک نفر کشته می شود.

ظاهرا این گفته در مورد خودکشی "نیها ساوانت" کاملا صدق می کند. حال و هوای آپارتمان کوچک خانواده نیها در بمبئی (مومبای)، از موقعی که بدن حلق آویز این دختر یازده ساله در چارچوب پنجره اتاقش پیدا شد، خالی از روح زندگی است.

هفته ها از این ماجرا می گذرد اما والدین نیها هنوز در شوکی عمیق بسر می برند. چهره آنها مات زده و حاکی از شب های بی خوابی است.

مادربزرگ غم زده نیها با صدایی گرفته می گوید: "کله هامون کار نمی کنه. هنوز هم باور نمی کنیم."

نیها با یازده سال سن باید جوانترین فردی باشد که در بمبئی خودکشی کرده است. آمار حاکی است که شمار نوجوانانی که در مرکز مالی هند دست به خودکشی می زنند، رو به افزایش است.

بهت آور

خودکشی نوجوانان در "ماهاراشاترا"، یکی از پیشروترین ایالات هند که مرکزش بمبئی است، به طور غیر قابل توجیهی به اتفاقی روزمره تبدیل شده است.

آمار خودکشی نوجوانان از آغاز سال 2010 تا 26 ژانویه، 32 فقره، یعنی بیش از یک مورد در روز بوده است.

در حالی که آماری برای مقایسه با سال 2009 در دست نیست، مقام های بمبئی متفق القولند که خودکشی نوجوانان در این شهر از کنترل خارج شده است.

روانشناسان و معلمان نیز به طور عمومی قبول دارند که دلیل اصلی آمار بالای خودکشی در میان نوجوانان این شهر، افزایش فشار بر کودکان در مورد نتیجه امتحاناتشان است.

ابعاد این مشکل قابل پیشگیری - هم در هند با بیش از یک میلیارد جمعیتش و به ویژه در ایالت ماهاراشاترا - بهت آور است.

هر سال بیش از صد هزار نفر در هند و هر روز سه نفر در بمبئی جان خود را می گیرند.

خودکشی یکی از سه دلیل اصلی مرگ و میر در میان گروه سنی پانزده تا 35 سال در هند است. خانواده ها و دوستان آنهایی که خودکشی می کنند به لحاظ روانی، اجتماعی و مالی آسیب زیادی را متحمل می شوند.

"آماری غیرلازم"

کاترین لو گال-کامو، معاون مدیر سازمان جهانی بهداشت، گفت آمار خودکشی در سراسر جهان بیش از آمار مقتولان و قربانیان جنگ است.

او گفت: "نیاز فوری وجود دارد که اقدامی جهانی و هماهنگ برای جلوگیری از این آمار غیر لازم به اجرا درآید."

مقام های بمبئی تا اندازه ای نگران شده اند که یک حرکت گروهی را با نام "زندگی زیباست" راه اندازی کرده اند. هدف از این کمپین کمک به دانش آموزان در مشکلات درسی آنهاست.

از جمله برنامه هایی که به اجرا درآمده این است که روانشناسان هفته ای یک بار به مدارس دولتی در بمبئی سر می زنند و به معلمان در باره کمک به دانش آموزان آموزش می دهند.

"آسرا"، خط مشاوره تلفنی، سال هاست که در بمبئی فعال شده است.

جانسون توماس، مدیر آسرا می گوید: "کودکان با مشکلات زیادی مواجهند. آنها تحت فشارند، برای برقرار کردن ارتباط با والدین خود مشکل دارند، با متارکه والدین مواجهند، فشار درس و تکلیف دارند و از شکست می ترسند."

ریها تیمبکار، روانشناس در بمبئی، می گوید اخیرا کودکی را دیده است که چهار روز لب به غذا نزده بود.

خانم تیمبکار گفت والدین این کودک گفته اند عصبانی هستند چون او با 89 درصد کارنامه درسی، شاگرد سوم کلاس شده است در حالی که در سال های پیشین شاگرد اول بوده است.

او گفت: "این دست از والدین به مشاوره نیاز دارند."

این روانشناس گفت البته گروهی از نوجوانان به این دلیل خودکشی می کنند که در باره موارد خودکشی می شنوند یا در روزنامه ها می خوانند و به تقلید دست به خودکشی می زنند.

دیلیپ پنیکر، یکی از شاخصترین روانشناسان بمبئی می گوید فشار درسی هر چند که دلیلی برای خودکشی نوجوانان شده است اما تنها دلیل نیست چون این گونه فشار همیشه در جامعه هند بوده است.

او گفت: "در زمان کودکی من، والدین بچه ها را تنبیه بدنی می کردند. آنچه امروز متفاوت است این است که کودکان این دوره آگاه تر و مستقل ترند. به همین دلیل بسیاری از آنها اگر در امتحانات نمره بالایی نگیرند در درجه اول خود را ملامت می کنند و برای تنبیه خود دست به اقدامات افراطی می زنند."

خانم پنیکر در ضمن معتقد است نوجوانی باید بار دیگر تعریف شود چون یازده ساله های امروز مانند چهارده - پانزده ساله های یک نسل قبل هستند.

او می گوید: "کودکان هم مانند بزرگسالان تصمیم خودکشی را به اجرا می گذارند. خلائی در زندگی آنها برای مدت ها وجود داشته است تا به مرحله خودکشی رسیده اند."

به اعتقاد کارشناسان زوال جامعه سنتی در هند یکی دیگر از دلایل افزایش خودکشی نوجوانان بوده است.

در شهری مانند بمبئی - که هر دو والد کار می کنند - احتمال منزوی شدن کودکان زیاد است و آنها اوقات زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند.

به گفته دیلیپ پنیکر معضل خودکشی نوجوانان راه حل ساده ای دارد.

او می گوید: "اگر والدین فرزندان خود را بدون قید و شرط و به رغم موفقیت ها و شکست های آنها، دوست داشته باشند، این مشکل به میزان زیادی حل خواهد شد."

مطالب مرتبط