آتش خمپاره بسیاری را در سومالی کشت

شیخ شریف شیخ احمد در گردهمایی اتحادیه آفریقا
Image caption دولت آقای شیخ احمد در واقع تازه ترین تلاش برای استقرار دولت مرکزی کارآمد در سومالی بوده است

درگیری شبانه در موگادیشو، پایتخت سومالی، شماری کشته و بیش از پنجاه زخمی به جای گذاشته است.

یکی از گزارشگران بی بی سی در موگادیشو گفت بیشتر تلفات در جریان آتشباری سنگین خمپاره توسط سربازان دولتی و پاسداران صلح اتحادیه آفریقا علیه شورشیان اسلام گرا رخ داده است.

آتشباری در دو ناحیه از شمال موگادیشو که نسبتا آرام تلقی می شده، صورت گرفته است.

مری هارپر، گزارشگر بی بی سی می گوید غیرنظامیان معمولا قربانی خشونت هایی هستند که در پایتخت صورت می گیرد و سربازان دولتی متهم شده اند که بدون تفکیک قائل شدن میان شورشیان و غیرنظامیان در محله های مسکونی تیراندازی کرده و خمپاره پرتاب می کنند.

شورشیان اسلام گرا که در این نواحی مخفی شده اند، فقط زمانی از پناهگاه های خود خارج می شوند که درصددند به مواضعی که توسط سربازان دولتی و نیروهای پاسدار صلح اشغال شده است، حمله کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ارتباط با درگیری های شب گذشته (31 ژانویه)، به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده است که دست کم هشت غیرنظامی، از جمله یک زن و کودکی چهار ساله کشته شده اند.

به گفته این شاهد عینی او و سایر بزرگترهای محله امروز (دوشنبه، اول فوریه)، اجساد را از میان آوار منازل بیرون کشیده و آنها را برای تدفین آماده کرده اند.

او به این خبرگزاری گفته که آتش خمپاره یک ساعت و نیم طول کشیده است.

علی میوز رئیس خدمات آمبولانس موگادیشو گفته است که آنها پنجاه و پنج مجروح این درگیری ها را صبح امروز به بیمارستان منتقل کرده اند.

آقای میوز گفت آمبولانس ها قادر نبودند در ساعات شب به سراغ مجروحان بروند چون شرایط نا امن بوده است.

روز جمعه (29 ژانویه)، گروه شورشی الشباب، بزرگترین گروه شورشی اسلام گرا در سومالی، دور تازه ای از حملات را علیه پایگاه های دولتی و همچنین نیروهای پاسدار صلح اتحادیه آفریقا آغاز کرد. بعد از چند ماه، درگیری های روز جمعه سنگین ترین درگیری بود که در طی بیست و چهارساعت در موگادیشو رخ داد.

بالغ بر نوزده نفر در آن روز کشته شدند.

الشباب گفت این حملات را به عنوان حملاتی پیشگیرانه آغاز کرده است چون می دانسته دولت درصدد است با پشتیبانی نیروهای پاسدار صلح اتحادیه آفریقا این گروه و متحدانش را از موگادیشو بیرون کند.

الشباب، که وزارت امور خارجه آمریکا، آن را گروهی تروریستی خوانده است، کنترل بخش بزرگی از پایتخت سومالی و جنوب این کشور را در دست دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین معتقد است که این گروه، که تلاش داشته است دولت ناپایدار شیخ شریف شیخ احمد، رئیس جمهوری سومالی را ساقط کند، با شبکه القاعده ارتباط دارد.

دولت آقای شیخ احمد در واقع تازه ترین تلاش برای استقرار دولت مرکزی کارآمد در سومالی بوده است. آخرین باری که سومالی دولتی کارآمد داشت در سال 1991 بود.

در آن سال جنگ سالاران محمد زیاد باره را پس از سال ها از قدرت ساقط کردند.

مطالب مرتبط