توقف مذاکرات حماس و اسرائیل برای آزادی سرباز اسرائیلی

گلعاد شالیط
Image caption در قبال آزادی چند صد زندانی فلسطینی از زندان های اسرائیل قرار بود گلعاد شالیط نیز آزاد شود

محمود زهار، از رهبران بلندپایه جنبش حماس گفت مذاکرات حماس و اسرائیل برای آزادی گلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی متوقف شده است.

آقای زهار که وزیر امور خارجه دولت حماس در نوار غزه است در گفتگو با بی بی سی، دخالت های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را دلیل فروپاشی مذاکرات طرفین دانست.

با میانجیگری آلمان و در قبال آزادی چند صد زندانی فلسطینی از زندان های اسرائیل قرار بود گلعاد شالیط نیز آزاد شود.

گلعاد شالیط که اکنون ۲۳ سال دارد، در ژوئن سال ۲۰۰۶ طی حمله ای توسط پیکارجویان حماس و سایر گروه های فلسطینی ساکن غزه، از داخل خاک اسرائیل ربوده شد.

آقای نتانیاهو گفته بود که باید شرایط سختگیرانه تری بر سر آزادی زندانیان سرشناس فلسطینی در نظر گرفته شود.

طبق گزارش ها اسرائیل آماده است تا نزدیک به ۴۵۰ زندانی فلسطینی را در قبال شالیط آزاد کند اما آقای نتانیاهو گفته است با آزادی چند زندانی که حماس اصرار بر آزادی آنها دارد، مخالف است.

اکتبر گذشته برای اولین بار حماس در قبال آزادی بیست زن فلسطینی که در اسرائیل زندانی بودند، نوار ویدیویی که زنده بودن گلعاد شالیط را ثابت می کرد، در اختیار این کشور قرار داد.

در این نوار ویدیویی گلعاد شالیط می گفت که حالش خوب است و با او خوش رفتاری می شود.

ماه پیش نخست وزیر اسرائیل به اعضای حزب لیکود که او رهبری آن را به عهده دارد، گفت که "مغز متفکر ترورها را آزاد نخواهد کرد و با برگشتن تروریست های خطرناک به کرانه غربی موافقت نخواهد کرد."

برخی تحلیلگران می گویند منظور آقای نتانیاهو، مروان برغوثی، از سیاستمداران فلسطینی است که اسرائیل او را مسئول آغاز انتفاضه دوم فلسطینی ها در سال ۲۰۰۰ می داند. آقای برغوثی در حال حاضر عضو شورای مرکزی حزب فتح است.

آقای برغوثی در حال گذراندن مجازات پنج بار حبس ابد در زندان های اسرائیل است.

کشف مواد منفجره در سواحل اسرائیل

پلیس اسرائیل می گوید به دنبال یافتن مقادیر زیادی مواد منفجره در سواحل جنوبی این کشور، در سایر سواحل و دریا دست به عملیات جستجو زده اند.

اسرائیل بخش هایی از سواحل جنوبی این کشور را به روی مردم بسته است.

منابع امنیتی اسرائیل می گویند پیکارجویان فلسطینی برای انجام حملات علیه کشتی ها و پایگاه های دریایی اسرائیل برنامه ریزی کرده و قرار بود از این مواد استفاده کنند.

گردان القدس جهاد اسلامی و کمیته مقاومت مردمی در غزه طی بیانیه مشترکی گفته اند که به انتقام کشتن فعالان فلسطینی و ترور اخیر یک عضو ارشد حماس در دوبی، این عملیات را برنامه ریزی کرده بودند.