'مشاور دولت بریتانیا کابینه را در مورد جنگ عراق گمراه کرده بود'

کلر شورت
Image caption کلر شورت از تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا به شدت انتقاد کرد

کلر شورت، وزیر سابق دولت بریتانیا به کمیته تحقیق در باره جنگ عراق گفته است که به اعتقاد او لرد گلدسمیت، مشاور حقوقی ارشد دولت بریتانیا کابینه تونی بلر نخست وزیر سابق این کشور را در مورد قانونی بودن جنگ عراق، گمراه کرده بود.

کلر شورت وزیر سابق بریتانیا در امور توسعه بین المللی، که بر سر جنگ عراق استعفا داد در جلسه کمیته تحقیق گفت اظهارات لرد گلدسمیت مبنی بر این که دلایل قانونی اشتباه ناپذیری برای جنگ عراق وجود دارد، موجب تعجب بسیار او شده بود.

کلر شورت گفت جای هیچگونه تردید حقوقی در مورد استدلال لرد گلدسمیت گذاشته نشده بود و در جلسه کابینه که قبل از شروع جنگ بود جلوی ادامه بحث در باره قانونی بودن این جنگ گرفته شد.

کلر شورت گفت به نظر او این که لرد گلدسمیت دادستان کل سابق بریتانیا گفته بود دلایل قانونی موجه برای اشغال عراق وجود دارد، گمراه کننده بوده و موجب گمراهی کابینه و مطمئنا خود او شده بود.

وزیر سابق دولت بریتانیا همچنین گفت برای رفع نیازهای بشردوستانه که پس از اشغال عراق اجتناب ناپذیر بود، برنامه ریزی کافی نشده بود.

کلر شورت در جلسه کمیته تحقیق، از تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا به شدت انتقاد کرد و گفت کابینه تونی بلر یک نهاد تصمیم گیرنده نبود و پارلمان نیز صرفا نقشی جز صحه گذاشتن بر تصمیمات تونی بلر نداشت.

وی اظهارات هفته گذشته تونی بلر در جلسه کمیته تحقیق که گفته بود صدام حسین رهبر سابق عراق با القاعده همکاری داشته و خطری نه تنها برای منطقه بلکه برای تمام جهان محسوب می شد را نادرست خواند و گفت این اظهارات از نظر تاریخی نادرست بوده و هیچگونه شواهدی در مورد افزایش خطر در منطقه دیده نمی شد.

وزیر سابق بریتانیا در امور توسعه بین المللی که اکنون عضو پارلمان بریتانیاست پس از شروع جنگ عراق بر سر عدم شرکت سازمان ملل متحد در تلاش های بازسازی عراق، استعفا داد.

قرار است هیلری بن که پس از استعفای کلر شورت جانشین وی شد، سه شنبه آینده در جلسه کمیته تحقیق در باره عراق حاضر شود.

مطالب مرتبط