هشدار چین به آمریکا در مورد ملاقات با دالایی لاما

دالایی لاما
Image caption چین دالایی لاما را متهم کرده که به ناآرامی ها دامن می زند

چین به آمریکا هشدار داده که در صورتی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با دالایی لاما رهبر بودائیان تبت ملاقات کند، این موضوع می تواند لطمه جدی به روابط دو کشور وارد کند.

ژو وایگون، یک مقام ارشد حزب کمونیست چین گفت در صورت انجام این ملاقات، چین واکنش مناسب نشان خواهد داد.

کاخ سفید آمریکا گفته است که باراک اوباما قصد دارد با دالایی لاما که قبل از پایان ماه جاری میلادی به واشنگتن سفر خواهد کرد، ملاقات کند ولی تاریخ این دیدار اعلام نشده است.

مایکل بریستو، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید هنگامی که رهبر بودائیان تبت سال گذشته به آمریکا سفر کرد، آقای اوباما با وی ملاقات نکرد و چنانچه منظور از این عدم دیدار دادن امتیازی از جانب آمریکا به چین بوده، به نظر نمی رسد مقامات چین این موضوع را در نظر گرفته باشند.

اخیرا هیئتی از جانب دالایی لاما به پکن سفر کرد و در باره وضعیت تبت با مقامات چین گفتگو کرد ولی پس از پایان این مذاکرات پنج روزه مقامات چین اعلام کردند که کمترین پیشرفتی در زمینه حل اختلافات حاصل نشده و هشدار دادند که کوچکترین مصالحه ای در زمینه حاکمیت تبت نخواهند کرد.

از سال 2002، این نهمین باری بود که نمایندگان دو طرف با یکدیگر ملاقات می کردند ولی این گفتگوها بدون نتیجه ماند.

با وجود شورش ها و اعتراض ها به حکومت چین بر تبت، مقامات چین معتقدند که سیاست های آنان در قبال تبت درست است.

دولت چین برای سال های متمادی به منظور منزوی کردن دالایی لاما از رهبران کشورهای خارجی درخواست کرده با دالایی لاما ملاقات نکنند.

تنش جدید در روابط دو کشور در حالی است که فروش تسلیحاتی به ارزش 6 میلیارد و 400 میلیون دلار توسط آمریکا به تایوان با اعتراض شدید مقامات چین روبرو شده است.

مطالب مرتبط