روابط روبه تنش چین و آمریکا

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما

در روزهای اخیر چین به آمریکا هشدار داد که دیدار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با دالای لاما، رهبر در تبعید تبت، ممکن است به شدت به بنیان رابطه سیاسی آمریکا و چین آسیب برساند.

به اعتقاد کارشناسان این هشدار بالقوه می تواند فضای بد ایجاد شده بین دو کشور به واسطه چندین مورد مناقشه را بدتر کند.

در چند هفته ی اخیر، روابط چین و آمریکا، دچار فراز و نشیب هایی بوده است.

موضع محکم چین در نشست تغییرات اقلیمی کپنهاگ در دسامبر گذشته، هدیه کریسمس ناخواسته ای برای باراک اوباما بود. ایستادگی چین به طور عمده به عنوان یکی از فاکتورهایی تلقی می شود که منجر به شکست نشست کپنهاگ شد.

چین به فروش سلاح توسط آمریکا به تایوان پاسخ های خشونت آمیزی داده و تهدید کرده است که تحریم هایی را علیه دست اندرکاران عمده این معامله اعمال خواهد کرد. ترس آمریکا هم از این است که چین از اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران که ممکن است به دلیل برنامه های هسته ای ایران به این کشور تحمیل شود، حمایت نکند.

چند روز پیش هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داد که اگر چین به تلاش های بین المللی برای تحت فشار گذاشتن ایران نپیوندد، با اختلال در رسیدن انرژی به کشورش مواجه خواهد شد. به علاوه مشاجراتی که بین مقامات چین و شرکت اینترنتی امریکایی گوگل بر سر نقض حریم خصوصی در شبکه ها در گرفت، شروع بدی را برای روابط این دو کشور در سال جاری میلادی رقم زد.

اما دو چیز روشن است: یکی اینکه اقتصاد این دو کشور بسیار به یکدیگر گره خورده است که همین موضوع می تواند دلیلی بر محدود کردن خصومت ها شود.

دوم اینکه این مشاجرات به روابط دیپلماتیک حساس این برهه، جنبه واقع گرایانه ای می بخشد.

برای مدت های مدید تفکر غالب در محافل سیاسی خارجی این بوده است که غرب می تواند افزایش نفوذ چین در محافل بین المللی را مدیریت کند. هدف از این شیوه تا حدودی رئیس مابانه آمریکا هم این است که چین را به عنوان یک سهام دار مسئولیت پذیر، در امور بین المللی تلقی کند.

چین به واقع حضور پرنفوذی در صحنه بین الملل دارد و اعتماد به نفس تازه ی این کشور می تواند تعامل با آن را از آنچه تصور می شد سخت تر کند.

مطالب مرتبط