سوریه معرفی سفیر از سوی آمریکا را تائید کرد

Image caption بشار اسد پیشتر از آمریکا خواسته بود تا سفیر به دمشق اعزام کند

سوریه می گوید درخواستی از آمریکا برای اعزام سفیر به این کشور دریافت کرده است.

در صورت موافقت سوریه با این درخواست، آمریکا برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۵ در دمشق سفیر خواهد داشت.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه گزارش های انتشار یافته در رسانه ها مبنی بر معرفی رابرت فورد از سوی آمریکا برای عهده دار شدن سفارت این کشور در دمشق را تائید کرده است. آقای فورد در آخرین مسئولیت دیپلماتیک خود، جانشین سفیر آمریکا در عراق بوده است.

آمریکا به دنبال ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان که بسیاری دولت سوریه را در آن مقصر دانستند، سفیر خود را از دمشق فراخواند.

اقدام آمریکا برای اعزام سفیر به سوریه، تازه ترین تلاش این کشور برای بهبود روابط با سوریه قمداد می شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از زمان روی کار آمدن، سیاست بهبود روابط با سوریه را در دستور کار قرار داد، اگرچه تحریم های وضع شده از سوی جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

آمریکا از سال ۲۰۰۴ تحریم های اقتصادی علیه سوریه وضع کرده است.

در دولت جورج بوش، تماس ها با سوریه به حداقل رسید و دولت آمریکا از تماس با سوریه خودداری می کرد.

دولت جورج بوش، سوریه را به حمایت از تروریسم متهم می کرد و می گفت که این کشور از نا آرامی ها در عراق حمایت می کند و باعث بی ثباتی در لبنان می شود. سوریه این اتهامات را همواره رد کرده است.

طی سال گذشته چند هیات امنیتی و سیاسی از سوریه دیدار کرده اند. جورج میچل، جفری فلتمن و دنی شپیرو از مقام های دولت آمریکا از جمله افرادی هستند که از سوریه دیدار کرده اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه سال پیش خاطرنشان ساخته بود که خواهان گفتگو با دولت آمریکا است و از این کشور خواسته بود تا سفیر به دمشق اعزام کند.

مطالب مرتبط