فرانسه تقاضای شهروندی را به دلیل پوشش روبنده رد کرد

Image caption فرانسوی ها پوشاندن صورت به عنوان حجاب اسلامی را بحث برانگیز می دانند

وزیر مهاجرت فرانسه تقاضای شهروند شدن یک مرد خارجی را چون همسر فرانسوی خود را وادار می کند صورتش را با روبنده بپوشاند، نپذیرفته است

این مرد باید مقام شهروند داشته باشد تا بتواند در فرانسه زندگی کند.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که هفته گذشته کمیته ای پارلمانی در فرانسه درخواست کرد که برای جلوگیری از پوشش های اسلامی برقع و روبنده در اماکن عمومی این کشور، قانون وضع شود.

ایریک بسون، وزیر مهاجرت فرانسه، روز چهارشنبه (3 فوریه)، گفت مسئولان مهاجرت با این مرد گفتگو کرده اند و روشن شده است که او به همسر فرانسوی خود دستور داده روبنده بگذارد.

وزیر مهاجرت فرانسه گفت تقاضای شهروندی این مرد را رد کرده است چون همسرش را وادار می کند نه تنها سر تا پای خود را بپوشاند بلکه همچنین بدون روبنده از خانه خارج نشود.

روزنامه های فرانسه گزارش کرده اند که این مرد مراکشی است.

آقای بسون ادعا کرده است تحقیقات نشان داده این مرد اصول حکومت سکولار و همچنین مساوات میان زنان و مردان را که از جمله ارزش های جامعه فرانسوی است، قبول ندارد.

او گفت روز سه شنبه (2 فوریه)، فرمانی را امضا کرده است که بنا به آن این مرد نمی تواند شهروند فرانسه شود چون همسرش را وادار می کند از سر تا پای خود را بپوشاند.

کمیته پارلمانی در فرانسه در خواست کرده است که دولت این کشور پوشیدن برقع و روبنده در بیمارستان ها، وسایط نقلیه عمومی، مدارس و دفاتر دولتی را ممنوع کند.

این کمیته همچنین توصیه کرده است وزارت مهاجرت تقاضای اقامت و شهروندی افرادی را که رفتار آنها به طور مشهود حاکی از "فعالیت های مذهبی افراطی" است، رد کند.

اما جین کربی، گزارشگر بی بی سی در پاریس، می گوید دولت فرانسه پیش از تنظیم پیش نویس یک لایحه قانونی در باره پوشش کامل اسلامی شامل روبنده، در حال بررسی ملاحظات قانونی چنین لایحه ای است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، گفته است پوشیدن روبنده خوشایند این کشور نیست.

وزارت کشور فرانسه می گوید در حال حاضر فقط 1900 زن در این کشور پوشش اسلامی کامل را رعایت می کنند. بزرگترین جمعیت مسلمان در اروپا در فرانسه زندگی می کند.

در سال 2008 دادگاهی در فرانسه با اعطای مقام شهروندی به یک زن مراکشی مخالفت کرد. دلیل دادگاه "تندرو" بودن افکار اسلامی این زن بوده است که به گفته دادگاه با ارزش های فرانسوی منطبق نیست.

مطالب مرتبط