پیشنهاد هند به پاکستان برای انجام مذاکرات رسمی

شاه محمود قریشی
Image caption وزیر خارجه پاکستان از پیشنهاد انجام مذاکرات به طور مشروط استقبال کرده است

برای اولین بار از هنگام انفجار بمب در بمئی در سال 2008، که موجب متوقف شدن مذاکرات دو جانبه هند و پاکستان شد، مقامات هند پیشنهاد شروع مذاکرات رسمی با پاکستان را داده اند.

گزارش شده که دولت پاکستان از هند خواسته که در باره این پیشنهاد توضیحات بیشتری دهد ولی شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته است چنانچه این مذاکرات به از سرگیری گفتگوهای جامع قبلی منجر شود، دولت متبوع او از آن استقبال خواهد کرد.

از قول برخی از مقامات هند گفته شده که هند در این گفتگوها در باره مسائل ذیربط و از جمله تروریسم گفتگو خواهد کرد.

هند این خبر را تایید کرده که پی چیادامبارام، وزیر کشور هند در ماه جاری میلادی در اجلاس همکاری های منطقه ای که در پاکستان تشکیل می شود شرکت خواهد کرد.

او بلند پایه ترین مقام هندی است که از هنگام حملات به بمبئی، به پاکستان سفر می کند.

دولت هند پیکارجویان پاکستانی را عامل این حملات معرفی کرده است.

دو کشور 6 سال قبل گفتگوهای رسمی در باره یک رشته از مسائل از جمله مناقشه دراز مدت بر سر کشمیر را شروع کردند ولی پس از حملات به بمبئی دولت هند این مذاکرات را به حال تعلیق در آورد.

کریس موریس، خبرنگار بی بی سی در دهلی می گوید هنوز دو کشور شک و بدبینی زیادی نسبت به یکدیگر دارند ولی به نظر می رسد به بهبود روابط تمایل دارند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید در خارج و بخصوص آمریکا، بریتانیا و سایر کشورهایی که برا ی جنگ با طالبان به افغانستان نیرو اعزام کرده اند، از هر گونه گفتگو بین دهلی و اسلام آباد استقبال خواهد شد چون از نظر کشورهای خارجی روابط بهتر این دو کشور همجوار، یک عامل حیاتی در هر گونه رفع اختلافات منطقه ای در مقیاس گسترده تر است.

مطالب مرتبط