چین از تصمیم سوئیس در باره اویغورها خشمگین است

Image caption هنوز در بازداشتگاه گوانتانامو 200 زندانی نگهداری می شوند

دولت چین گفته است که تصمیم سوئیس برای اعطای پناهندگی به دو مرد چینی اویغور که از بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو ترخیص شده اند، به روابط دو کشور آسیب رسانده است.

مقام های چین گفته اند که این دو نفر، که برادر هستند، احتمالا در اقدام های تروریستی مشارکت داشته اند و باید به چین بازگردانده شوند.

چین همواره گفته است همه زندانیان اویغور محبوس در گوانتانامو مظنون به دست داشتن در اقدام های تروریستی هستند و باید به چین تحویل داده شوند تا عدالت در مورد آنها اجرا شود.

وزارت دادگستری سوئیس می گوید که تصمیم به اعطای پناهندگی به این دو اویغور، که روز چهارشنبه (۳ فوریه) اعلام شد، به دلایل انساندوستانه گرفته شده است.

"اولین ویدمر-اشلومف"، وزیر دادگستری سوئیس، گفت این تصمیم انگیزه اقتصادی یا دیپلماتیک نداشته است.

این دو مرد در جریان اجرای طرح باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ترخیص شده اند.

آقای اوباما در مبارزات انتخاباتی خود گفته بود در صورت پیروزی بازداشتگاه گوانتانامو را تعطیل خواهد کرد و اخیرا این طرح را به اجرا درآورده است، اما هنوز در این بازداشتگاه ۲۰۰ زندانی نگهداری می شوند.

خانم ویدمر-اشلومف گفت دو پناهنده اویغور خطر امنیتی نیستند و انتظار دارد آنها به محض ورود به خانه جدید خود در کنتون یورا در شمال غرب سوئیس، کار پیدا کنند و شاغل شوند.

دو مرد مذکور همراه با بیست اویغور دیگر در افغانستان دستگیر شدند اما بعدا گفته شد آنها "جنگجوی دشمن" نیستند.

آمریکا می گوید نمی تواند آنها را به چین بازگرداند چون احتمال دارد با آنها بدرفتاری شود.

به همین دلیل آمریکا برای اکثر آنها در کشورهای آلبانی، برمودا و جزیره پالائو (واقع در اقیانوس آرام)، محل اقامت پیدا کرده است.

بعد از آن که دو زندانی ترخیص شده در ماه مارس به سوئیس منتقل شوند، شمار اویغورهایی که همچنان در گوانتانامو محبوسند، پنج نفر خواهد شد.

سوئیس پیش از این یک زندانی ازبک را که از گوانتانامو ترخیص شده بود، به عنوان پناهجو پذیرفت.

مطالب مرتبط