بازداشت شماری در ارتباط با کشته شدن سربازان آمریکایی در پاکستان

Image caption تصویر تلویزیونی از حمله طالبان در مقابل مدرسه دخترانه در منطقه سرحد شمال غرب پاکستان

پلیس پاکستان می گوید سی و پنج نفر را به ظن دست داشتن در بمبگذاری طالبان که روز گذشته باعث کشته شدن شماری دانش آموز یک مدرسه دخترانه، سربازی پاکستانی و همچنین سه پرسنل نظامی آمریکایی در نزدیکی مرز این کشور با افغانستان شد، بازداشت کرده است.

مقام های آمریکا گفته اند پرسنل نظامی این کشور که همراه یک کاروان سرباز پاکستانی برای شرکت در مراسم افتتاح مدرسه ای بازسازی شده در حرکت بوده اند، مامور بوده اند ارتش شبه نظامیان پاکستانی را در منطقه سرحد شمال غرب پاکستان آموزش دهند.

گفته شده است که خودروی پرسنل نظامی آمریکایی به طور خاص هدف بمبگذار قرار گرفته بود.

در همین حال، مسئولان سرگرم تحقیقند که شاید اطلاعات درباره کاروان حامل محافظان امنیتی، خبرنگاران و نیروهای امدادی که از سوی سربازان آمریکایی همراهی می شده است، به پیکارجویان طالبان درز کرده است.

دست کم هفتاد نفر، از جمله 63 دختر دانش آموز در این حادثه مجروح شده اند.

کاروان در مسیر منطقه "میدان" در حرکت بود که در حوالی مدرسه دخترانه ای دیگر به نام "کاتو" هدف حمله قرار گرفت. کاتو در روستایی پرجمعیت قرار دارد. این مدرسه تقریبا به طور کامل تخریب شده است.

"میدان" مقر مولانا صوفی محمد، یکی از روحانیان موافق طالبان و همچنین پایگاه پیکارجویان این گروه در ایالت سرحد شمال غرب پاکستان است.

دولت پاکستان در گذشته اذعان کرده بود که نظامیان آمریکایی در این منطقه آموزش می دهند اما گزارشگران می گویند مقام های پاکستان تمایلی ندارند به دلیل احساسات ضد آمریکایی در میان پاکستانی های ایالت سرحد شمال غرب این کشور، این موضوع را مهم جلوه دهند.

حمله روز چهارشنبه (3 فوریه)، در حالی رخ داده است که دولت پاکستان علیه نیروهای طالبان این منطقه، دست به عملیات نظامی بزرگی زده است.

گروه طالبان بارها بازارهای خرید، مدارس (به ویژه مدارس دخترانه)، و سازمان های امنیتی را هدف حملات خود قرار داده است.

گفته شده است که مدرسه دخترانه ای که قرار بود دیروز مراسم بازگشایی آن برگزار شود یک سال پیش توسط پیکارجویان منفجر شده بود. این مدرسه با کمک مالی خارجی بازسازی شده است.

مطالب مرتبط