قدیمی ترین صومعه جهان در مصر بازگشایی شد

مصر بازسازی و مرمت صومعه "آنتونی مقدس"، قدیمی ترین صومعه مسیحی جهان را به پایان برده است.

باور بر این است که این صومعه ۱۶۰۰ سال قدمت دارد.

هم اکنون پس از وقفه ای چند ساله، زائران می توانند بار دیگر به این صومعه که در ۱۵۵ کیلومتری جنوب شرقی قاهره قرار دارد، مراجعت کنند.

مرمت این محل با کمک های دولت مصر امکان پذیر شده است. این صومعه با هزینه ای بالغ بر ۱۴ میلیون دلار طی هشت سال گذشته بازسازی شده است.

صومعه سن آنتونی برای زائران مسیحی قبطی مصر از اهمیت خاصی برخوردار است.

پایان کار مرمت این صومعه مسیحی پس از بدترین خشونت های فرقه ای مصر طی یک دهه گذشته صورت گرفت که در آن شش مسیحی قبطی در شب کریسمس به ضرب گلوله کشته شدند.

یولانده کنل، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید این امید وجود دارد که این صومعه تازه تعمیر شده به عنوان نشانه ای بر همزیستی مسالمت آمیز اکثریت مسلمان و اقلیت مسیحی مصر قلمداد شود.

مسیحیان که حدود ۱۰ درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند، از آزار و تبعیض شکایت می کنند. قبطی ها تا چندین قرن پس از فتح مصر توسط سپاهیان اسلام در قرن هفتم، در اکثریت بودند.

زاهی حواس، رئیس سازمان آثار باستانی مصر تاکید کرده که کار بازسازی و مرمت صومعه سن آنتونی توسط مسلمانان صورت گرفته است.

آقای حواس گفت: "ما به جهانیان نشان دادیم که تا چه حد به بازسازی آثار و بناهای گذشته مان مشتاق هستیم فارغ از اینکه این آثار متعلق به قبطی ها باشد، یهودیان و یا مسلمانان."

آنتونی مقدس در سال های پایانی قرن سوم میلادی، در غاری در کوه های دور دست در نزدیکی دریای سرخ سکنی گزید تا در انزوا زندگی کند. پس از مرگ او، هوادارانش صومعه ای ساختند و آن را به نام او نامیدند.

مصر هم اکنون دو کلیسای اصلی، بخش راهبان و یک دیوار قدیمی این صومعه را بازسازی کرده است.

صومعه آنتونی مقدس در فضایی به وسعت ده هکتار قرار دارد و هفت کلیسا در این محل وجود دارد. نزدیک به هزار و هفتصد نسخه خطی در کتابخانه صومعه نگهداری می شوند.

مطالب مرتبط