قرارداد ۶۰ میلیارد دلاری صادرات زغال سنگ استرالیا به چین

معدن زغال سنگ
Image caption انتظار می رود استخراج از این معدن از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شود

یک شرکت استخراج معدن در استرالیا از "بزرگترین قرارداد صادرات" در تاریخ این کشور به مبلغ ۶۰ میلیارد دلار خبر داده است که بر اساس آن قرار است این شرکت به چین زغال سنگ بفروشد.

رهبران سیاسی در استرالیا ابراز امیدواری کرده اند که عقد قرارداد این پروژه عظیم به ایجاد هزاران شغل در مرکز ایالت کوئینزلند کمک کند.

در عین حال این قرارداد نشان می دهد تقاضای فراوان چین برای تامین منابع و مواد اولیه مورد نیاز این کشور، احیای اقتصادی استرالیا را تضمین خواهد کرد.

با عقد این قرارداد چند میلیارد دلاری با چین، بزرگترین معدن زغال سنگ استرالیا ساخته خواهد شد. مسئولان اجرایی می گویند کار حفر و ساخت این معدن از اواخر امسال آغاز خواهد شد. از این معدن به عنوان پروژه ای که "یک بار در هر قرن" انجام می شود، نام می برند.

قرار است در این پروژه معادن روباز و زیرزمینی متعددی توسط شرکت Resourcehouse ایجاد شود. همچنین یک خط آهن ۵۰۰ کیلومتری برای انتقال زغال سنگ به یکی از بنادر نزدیک جهت ارسال به چین ساخته خواهد شود.

سرمایه دارانی از اروپا، آمریکا، ژاپن و چین برای شرکت در این پروژه عظیم استخراج معدن ابراز تمایل کرده اند.

انتظار می رود استخراج از این معدن از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شود و سالانه تقریبا ۴۰ میلیون تن زغال سنگ برای مصرف در نیروگاهها از این محل تامین شود.

تقاضا برای زغال سنگ که از آن برای تامین حدود ۸۰ درصد از انرژی مورد نیاز در چین استفاده می شود، در ماههای اخیر در این کشور افزایش یافته است.

یکی از دلیل افزایش شدید تقاضا برای زغال سنگ در چین، طرح های محرک اقتصادی دولت برای احیای رشد اقتصادی این کشور بوده است.

تاثیر این پروژه بر اقتصاد استرالیا چشمگیر خواهد بود. اما مسلما این قرارداد چین و استرالیا بسیاری از گروه های فعال در زمینه محیط زیست را نگران خواهد کرد.

این گروه ها معتقدند که اتکای بیش از حد استرالیا به زغال سنگ در تولید انرژی برای مصارف داخلی و همچنین صادرات آن، باید تا حد ممکن با انرژی های پاک و تجدید پذیر جایگزین شود.

مطالب مرتبط