برگزاری تظاهرات علیه شرکت بعثی ها در انتخابات عراق

عکس آرشیوی
Image caption پوسترهای انتخاباتی - علامت ضربدر روی این کاندیدا حاکی از احتمال عضویت او در حزب سابق بعث عراق است

احزاب سیاسی شیعه در عراق در آستانه برگزاری گفتگوی اضطراری در پارلمان این کشور دست به تظاهرات زده اند.

تظاهرکنندگان مخالف شرکت صدها تن از کاندیداها در انتخابات پارلمانی ماه آینده در این کشور هستند.

گفته می شود این گروه از نامزدها با حزب بعث صدام حسین، رهبر سابق عراق، ارتباط داشته اند.

آنها پیشتر اجازه نیافته بودند در انتخابات پارلمانی شرکت کنند اما این مقررات تغییر و راه برای حضور آنها باز شده است. گفتگوی امروز (7 فوریه)، در باره همین موضوع است.

اگر پارلمان عراق نتواند روز دوشنبه (8 فوریه)، برای این معضل راه حلی پیدا کند، ممکن است آماده سازی برای برگزاری انتخابات بار دیگر با تاخیر مواجه شود چون همه کاندیداهای مورد بحث باید توسط گروهی از قضات تائید شوند.

بنابه مقررات انتخاباتی در عراق در صورتی که دولت نتواند در باره تائید صلاحیت کاندیدایی به نتیجه برسد، گروهی از قضات این وظیفه را انجام خواهد داد. اکنون این احتمال وجود دارد که این گروه مجبور شوند صلاحیت نزدیک به پانصد کاندیدا را بررسی کند.

گابریل گیت هاوس، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید با توجه به این که هر کاندیدا ممکن است علیه رای قضات تقاضای دادخواست کند، احتمالا مبارزات انتخاباتی در عراق برای دومین بار به تعویق خواهد افتاد.

آغاز مبارزات انتخاباتی پنج روز عقب افتاده است و خود انتخابات پارلمانی نزدیک به دو ماه تاخیر داشته است.

ناظران سیاسی می گویند مخالفت دولت عراق (که هدایت آن در دست شیعیان این کشور است)، با کاندیداهایی که سابق بر این عضو حزب بعث بوده اند، ممکن است باعث شود زخم اختلافات قومی میان عراقی های سنی مذهب و اکثریت شیعه بار دیگر سر باز کند.

مقام های آمریکایی علنا در باره لیست سیاه کاندیداها ابراز نگرانی کرده اند و بیم دارند این مجادله به اعتبار انتخابات خدشه وارد کند.

گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید آسیب به اعتبار انتخابات ممکن است باعث اخلال در جدول زمانی خروج نظامیان آمریکا از عراق شود.

مطالب مرتبط