دبیر کل ناتو خواستار همکاری با روسیه، چین، و هند شد

راسموسن
Image caption دبیر کل ناتو همکاری روسیه برای مقابله با خطرهای تروریسم را ضروری دانست

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل پیمان ناتو می گوید بدون همکاری بین المللی بیشتر، این سازمان نمی تواند با خطرهای امنیتی جهان امروز مقابله کند.

آقای راسموسن که در مراسم پایانی چهلمین کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می کرد گفت ناتو از همکاری با کشورهایی مانند چین، هند و پاکستان منتفع خواهد شد.

وی گفت مشارکت پیشنهادی، برای بحث و گفتگو در باره یک رشته مسائل امنیتی بین المللی از جمله تروریسم، غنی سازی هسته ای و تغییرات آب و هوایی، تریبونی فراهم خواهد کرد.

دبیر کل پیمان ناتو گفت این نهاد هم اکنون نشان داده است که قادر به تلفیق مشورت، برنامه ریزی نظامی و عملیات جنگی واقعی برای کشورهایی است که عضو ناتو نیستند.

وی در این زمینه به نقش ناتو در کمک به جلوگیری از کشتی ربایی توسط دزدان دریایی در نزدیکی سواحل سومالی، همکاری با اتحادیه آفریقا و عملیات در شبه جزیره بالکان و افغانستان اشاره کرد.

آقای راسموسن گفت معتقد نیست که این ائتلاف رقیبی برای سازمان ملل متحد خواهد شد چون این ائتلاف شامل گروهی از کشورها خواهد بود که با یکدیگر در باره مسائل امنیتی یه طور رسمی یا غیر رسمی همکاری و مشورت می کنند و از این محدوده فراتر نخواهد رفت.

روز گذشته 6 ژانویه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و سرگئی ایوانف، معاون اول نخست وزیر این کشور در کنفرانس مونیخ سخنرانی کرده و پیشنهاد کردند که یک پیمان امنیتی اروپایی که لازم الاجرا باشد تدوین گردد.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان خواستار بحث جدی در باره پیشنهاد دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در باره مشارکت امنیتی شد و گفت مشارکت استراتژیک با روسیه نه تنها یک بخش جدا نشدنی از امنیت اروپاست بلکه برای حل مشکلات جهانی نیز لازم است.

وزیر خارجه آلمان همچنین به اهمیت توسعه روابط دوستانه با آمریکا تاکید کرد.

در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ طبق روال معمول گروهی از آنارشیست ها، چپ گرایان و مخالفان جهانی شدن اجتماع کرده و علیه پیمان ناتو شعار می دادند ولی این تظاهرات بدون این که به خشونت منجر شود پایان یافت.

مطالب مرتبط