اولین معامله تسلیحاتی عمده یک عضو پیمان ناتو با روسیه

میسترال
Image caption کشتی جنگی میسترال ظرفیت حمله 16 فروند هلیکوپتر را دارد

دولت فرانسه این خبر را تایید کرده است که یک کشتی جنگی پیشرفته به روسیه می فروشد.

دولت فرانسه همچنین اعلام کرده که درخواست فروش سه کشتی جنگی دیگر به روسیه را مد نظر قرار داده است.

این اولین باری است که یک معامله تسلیحاتی مهم بین یک کشور عضو پیمان ناتو و روسیه صورت می گیرد.

نبکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه پس از ماه ها بحث و گفتگو با درخواست فروش یک فروند از کشتی های جنگی مدل میسترال به روسیه موافقت کرد.

این کشتی جنگی، قادر به حمل تانک و 16هلیکوپتر برای حملات دریایی- خشکی است و توانایی روسیه برای انجام عملیات تهاجمی را افزایش خواهد داد.

کشتی میسترال می تواند در آبهای ساحلی لنگر انداخته و نیروهای زمینی را به خشکی بفرستد. نیروی دریایی روسیه تا کنون فاقد این توانایی بود.

فرمانده نیروی دریایی روسیه گفته است با داشتن این کشتی، نیروی دریایی روسیه می توانست در جریان جنگ با گرجستان با قدرت بیشتری در دریای سیاه وارد عمل شود. وی گفت کاری را که ناوگان اول نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه در 26 ساعت انجام داد، کشتی میسترال می توانست در ظرف 40 دقیقه انجام دهد.

انجام این معامله موجب نگرانی بعضی از همسایگان روسیه از جمله جمهوری گرجستان شده است که در سال 2008 در جنگ کوتاه مدتی با روسیه درگیر شد.

یک وزیر کابینه گرجستان گفت: "فروش یک چنین کشتی جنگی به کشوری که خاک کشور دیگری را اشغال کرده است درست نیست."

فرانسه سال گذشته یک فروند کشتی میسترال را که طول آن 299 متر است به نشانه تمایل بالقوه به فروش آن به روسیه به بندر سن پترزبورگ فرستاد.

فرانسه یکی از اعضای پیمان ناتو است و تمایل این کشور به فروش تکنولوژی پیشرفته به روسیه که می تواند برای رویارویی با اعضای پیمان ناتو مورد استفاده قرار گیرد موجب نگرانی برخی از اعضای ناتو شده است.

روسیه قبلا به دنبال خرید یک چنین کشتی جنگی، از هلند و اسپانیا بود.

مطالب مرتبط