انتقاد قاضی بریتانیایی از ممنوعیت حمل خنجر سیک‌ها

خنجر سیک ها
Image caption بستن خنجر، یکی از سمبل های مذهبی سیک هاست

موتا سینگ، اولین قاضی بریتانیایی از شبه قاره هند، می گوید باید به سیک ها اجازه داد که کرپان، خنجر تشریفاتی سیک ها را در مدرسه و سایر اماکن عمومی همراه داشته باشند.

موتا سینگ در انتقاد از این ممنوعیت، بخصوص از ممنوعیت دانش آموزان سیک از بستن این خنجر هنگام رفتن به مدرسه، انتقاد کرد و آن را اشتباه دانست.

موتا سینگ گفت: "من همیشه کرپان می بندم و در تمام 35 تا 40 سال گذشته حتی هنگامی که در دادگاه یا اماکن عمومی بودم حتی در کاخ باکینگهام، کرپان بسته بودم."

وی افزود به عقیده وی مواردی وجود دارد که باید با حساسیت با آن برخورد کرد.

حمل خنجر توسط سیک ها یکی از پنج موردی است که سیک هایی که طبق آئین خودشان تعمید شده اند باید به موجب تعالیم دینی خود اجرا کنند.

در بریتانیا اخیرا مواردی مشاهده شده که به سیک هایی که کرپان حمل می کرده اند اجازه ورود به اماکن عمومی داده نشده است.

همچنین به یک دانش آموز پسر سیک، اجازه داده نشد با کرپان وارد مدرسه شود.

سال گذشته یک افسر پلیس سیک که از او خواسته شده بود هنگام تمرین عملیات ضد شورش، عمامه خود را بردارد علیه پلیس منچستر به دادگاه شکایت کرد و برنده شد.

در سال 2008 نیز یک دختر 14 ساله سیک که به دلیل پوشیدن دستبندی که یک سمبل مذهبی دیگر سیک هاست، از مدرسه اخراج شده بود به دادگاه شکایت کرد.

دادگاه عالی که این پرونده در آنجا مطرح شده بود به نفع شاکی رای داد و مدرسه را به موجب قوانین روابط و برابری نژادی، در اعمال تبعیض غیر مستقیم مقصر شناخت.

موتا سینگ در اشاره به این مورد گفت هر دختر یا پسر جوانی حق دارد که در مدرسه ای که خودش انتخاب می کند درس بخواند و این که به آنها اجازه داده نشود از زینت آلات مذهبی شان استفاده کنند کار تنگ نظرانه ای است.

اگر چه مطابق قانون، سیک هایی که کرپان می بندند از تعقیب مصون هستند، آقای سینگ می گوید اعتراض به همراه داشتن خنجر سیک ها از هنگام حملات یازدهم سپتامبر و نیز حملاتی که با چاقو صورت گرفته، افزایش یافته و هنگامی که سیک ها به اماکن توریستی می روند با مشکلاتی روبرو می شوند.

مطالب مرتبط