وزیر خارجه اسرائیل در باکو از ترکیه انتقاد کرد

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل و المار محمدیاروف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان
Image caption آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل و المار محمدیاروف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل که به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان سفر کرده، با المار محمدیاروف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و کرده است.

هدف از این سفر سه روزه، گسترش روابط میان دو کشور و بحث در مورد مسایل مورد علاقه دو کشور عنوان شده است.

جمهوری آذربایجان که با ایران هم مرز است، با اسرائیل روابط نزدیک سیاسی، نظامی دارد که این مساله عدم رضایت ایران را در پی داشته است.

آقای لیبرمن در باکو از ترکیه، متحد اصلی جمهوری آذربایجان به علت "مواضع ضد اسرائیلی" انتقاد کرده اما گفته است اسرائیل تلاش می کند تا روابط میان دو کشور را بازسازی کند.

وزیر خارجه اسرائیل پیش از دیدار با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، در مصاحبه با تلویزیون "لیدر" از سیاست های ترکیه در قبال اسرائیل به شدت انتقاد کرده است.

روابط ترکیه و اسرائیل اخیرا با تنش همراه شده است. تهاجم نظامی اسرائیل به غزه از دلایل اصلی تنش در روابط میان دو کشور به شمار می رود.

آقای لیبرمن در مصاحبه خود گفت: "هر هفته به شدت از اسرائیل انتقاد کردن، گفتن این که ارتش اسرائیل نسل کشی می کند، جنایت علیه بشریت نامیدن عملیات دفاع از شهروندان اسرائیلی، نمی تواند هر هفته تکرار شود."

وزیر خارجه اسرائیل قرار است در مدت اقامت خود در جمهوری آذربایجان با الهام علی اف، رئیس جمهوری این کشور نیز دیدار کند.

اسرائیل تلاش می کند تا روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور گسترش یابد و سال پیش قراردادهای همکاری میان دو کشور در سفر شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل به باکو به امضا رسید.

سفر شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل به جمهوری آذربایجان با اعتراض ایران رو به رو شد و این کشور سفیر خود را برای مشورت فراخواند.

مطالب مرتبط