دادستانی فیلیپین دهها نفر را به ارتکاب قتل سیاسی متهم کرد

فیلیپین
Image caption کشتار دستجمعی رقبای سیاسی حادثه ای بی سابقه بوده است

حدود دویست نفر در فیلیپین به ارتکاب قتل دستجمعی در جریان رقابت های سیاسی متهم شده اند.

روز سه شنبه، 20 بهمن (9 فوریه)، دادستانی فیلیپین آندال آمپاتوآن، رئیس یک خاندان قدرتمند در جنوب این کشور و یکصد و نود و پنج نفر دیگر، از جمله تعدادی از پسران این مرد و چند فرد نظامی و مامور پلیس محلی را به ارتکاب چند فقره قتل عمد در جریان رقابت های انتخاباتی متهم کرد.

این پرونده به قتل پنجاه و هفت تن از اعضای خانواده و طرفداران یکی از نامزدهای انتخابات پارلمانی و گزارشگران رسانه ای در استان ماگوئینداناتو در ماه نوامبر سال گذشته ارتباط دارد.

در میان کشته شدگان این حادثه، سی خبرنگار و گزارشگر رسانه ای نیز وجود داشتند که برای پوشش خبر مربوط به ثبت نام یکی از نامزدهای انتخاباتی به نام اسماعیل مانگوداداتو، از رقبای سیاسی آقای آمباتوآن، هواداران او را همراهی می کردند.

پیش از این تنها پسر آقای آمباتوآن متهم اصلی این کشتار شناخته شده بود اما پس از شکایت اسماعیل مانگوداداتو در این مورد که پیش از کشتار ماه نوامبر، نامه های تهدید آمیز دریافت کرده بود، تعدادی دیگری نیز بازداشت شدند.

متهم اصلی این پرونده به جرم خود اعتراف کرده اما خواستار آزادی با سپردن وثیقه شده است.

هنوز تاریخ قطعی حضور سایر متهمان پرونده در دادگاه تعیین نشده است.

Image caption بازداشت شدگان به تلاش برای تشکیل گروه مسلح غیرقانونی هم متهم شده اند

آندال آمباتوآن، 69 ساله، از متحدان گلوریا آرویو، رئیس جمهوری کنونی فیلیپین است و هرگونه ارتباطی با واقعه قتل مخالفان سیاسی خود را تکذیب کرده و اتهامات وارده را ساختگی خوانده است.

خانواده و هواداران این فرد همچنین با اتهام تشکیل و تجهیز یک گروه مسلح غیرقانونی به منظور تلاش برای شورش و اخلال در نظم عمومی نیز مواجه هستند.

در ماه نوامبر سال جاری، گزارشی از کشف شش جسد در جزیره مینداناتو در جنوب فیلیپین منتشر شد اما در گزارش های بعدی، شمار کشته شدگان که در یک گودال دفن شده بودند به پنجاه و هفت تن افزایش یافت.

انتخابات محلی جزیره میندانائو، که استان ماگوئینداناتو در آن واقع است معمولا با خشونت همراه بوده اما قتل رقبای سیاسی در این مقیاس در این منطقه سابقه نداشته است.

انتخابات پارلمانی برای ماه مه سال جاری برنامه ریزی شده و رقابت های انتخاباتی، که معمولا در فیلیپین با خشونت نیز همراه است، علت این کشتار بوده است.

گلوریا آرویو، رئیس جمهوری فیلیپین، قتل و خشونت علیه رقبای سیاسی را اقدامی غیر انسانی توصیف کرده و گفته است که مرتکبین این جنایت، هرکس که باشند، نمی توانند از چنگال عدالت بگریزند.

استان ماگوئیندانائو در جنوب فیلیپین از مناطق عمدتا مسلمان نشین و پرآشوب این کشور محسوب می شود و درگیری های خشونت آمیز بین خاندان های متنفذ مسلمان این منطقه بر سر کسب قدرت واقعه ای بی سابقه نیست.

با اینهمه، کشتار دهها نفر در ارتباط با رقابت های انتخاباتی تحولی ای نگران کننده در صحنه سیاسی فیلیپین توصیف شده است.

مطالب مرتبط