پارلمان سریلانکا بدستور رئیس جمهوری منحل شد

Image caption ماهیندا راجاپاکسه در ماه ژانویه دوره دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد

ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری سریلانکا، پارلمان این کشور را منحل کرده است، اقدامی که زمینه را برای انتخابات زودرس فراهم می کند.

این در حالیست که روز دوشنبه (8 فوریه) نیروهای امنیتی ژنرال سارات فونسکا، رقیب انتخاباتی رئیس جمهوری سریلانکا که در انتخابات ماه ژانویه از او شکست خورد را به اتهام ارتکاب جرائم نظامی بازداشت کردند.

بر اساس قوانین سریلانکا، انتخابات زودروس باید بین شش تا هشت هفته پس از منحل شدن پارلمان برگزار شود. انتظار می رود که هشتم آوریل روز رای گیری اعلام شود.

مخالفان دولت، ماهیندا راجاپاکسه را متهم کرده اند که برنامه سرکوب آن ها را در پیش گرفته است.

چارلز هاویلند، خبرنگار بی بی سی در کلمبو، پایتخت سریلانکا می گوید، دولت تلاش می کند که ائتلاف احزاب حاکم، کرسی های بیشتری کسب کند تا موقعیت جناح حاکم در پارلمان تقویت شود.

خبرنگار بی بی سی معتقد است، احزاب و گروه های مختلفی که در انتخابات ریاست جمهوری از ژنرال فونسکا حمایت کرده بودند هنوز موضع واحدی در مورد انتخابات آتی اتخاذ نکرده اند.

این ژنرال بازنشسته پیشتر رئیس ستاد مشترک ارتش سریلانکا بود و در انتخابات 26 ژانویه امسال از ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری فعلی شکست خورد.

سارات فونسکا نتیجه انتخابات را رد کرده و گفته بود که از راه قانونی به آن اعتراض خواهد کرد.

آقای فونسکا دوشنبه در دفتر کارش در کلمبو به همراه منشی خود بازداشت شد. همسرش می گوید که نیروهای دولتی حین بازداشت با او "مانند حیوان" برخورد کردند.

او در زمان بازداشت با تعدادی از چهره های سیاسی طرفدارش دیدار می کرد و بر اساس گزارش ها توسط نیروهای پلیس وابسته به ارتش دستگیر شد.

خبرنگار بی بی سی در کلمبو به نقل از مقام های دولتی می گوید، ژنرال فونسکا متهم شده زمانی که فرمانده ارتش بود ضوابط مربوط به عدم دخالت در مسائل سیاسی را نقض کرده است.

ژنرال فونسکا گفته بود که هرکس در جریان عملیات سال گذشته ارتش علیه شورشیان تامیل مرتکب جنایات جنگی شده باشد باید در دادگاه بین المللی محاکمه شود و او هرچه در این باره بداند را افشا خواهد کرد.

سارات فونسکا سال گذشته که سریلانکا پس از چند دهه ببرهای تامیل را شکست داد، رئیس ستاد مشترک ارتش بود.

اما او در پی ورود به عرصه انتخاباتی، رابطه اش با رئیس جمهوری سریلانکا رو به تیرگی گذاشت.

مطالب مرتبط