چاوز وضعیت فوق العاده در ونزوئلا برقرار کرد

چاوز
Image caption وضعیت فوق العاده شامل سهمیه بندی و جریمه افراد پر مصرف است

دولت ونزوئلا در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، در یک برنامه رادیویی با اعلام اینکه این کشور با کمبود شدید برق مواجه شده است، با اعلام وضعیت فوق العاده، رسما طرح جیره بندی شامل قطع منطقه ای برق و افزایش شدید بهای مشترکان پرمصرف را به اجرا گذاشته و به خصوص به بخش صنعتی و تجاری این کشور در مورد زیاده روی در مصرف برق هشدار داده است.

آقای چاوز در این سخنرانی علت کمبود شدید برق را کاهش ذخایر آب پشت سدها به دلیل خشکسالی و ناکافی بودن ریزش باران در سال جاری و مصرف بی رویه برق معرفی کرده است.

ونزوئلا از جمله کشورهای عمده صادر کننده نفت و عضو اوپک است اما بخش قابل توجهی از برق مصرفی داخلی را از تاسیسات هیدروالکتریک تامین می کند.

در ماه های اخیر، سهمیه بندی منطقه ای برق به اجرا گذاشته شده و برق مناطق مختلف ونزوئلا هر روز به طور نوبتی چند ساعت قطع بوده است اما این تدابیر نیز ظاهرا برای جبران کمبود تولید کافی نبوده است.

در عین حال، شهر کاراکاس، پایتخت، از برنامه قطع نوبتی برق معاف شده است که دلیل آن، مخالفت شدید ساکنان پایتخت با این برنامه و تظاهرات شدیدی بود که علیه این تصمیم برگزار شد.

براساس فرمان برقراری وضعیت فوق العاده، مصرف کنندگان عمده برق در صورت کاهش مصرف از تخفیف در تعرفه برخوردار می شوند اما در صورت تجاوز از حد معین، ناگزیر خواهند شد بهای سنگینی را برای برق مصرفی خود بپردازند.

Image caption هوگو چاوز روابط دوستانه ای با احمدی نژاد برقرار کرده است

این گروه از مصرف کنندگان موظف شده اند که میزان مصرف خود را دست کم ده درصد کاهش دهند و در غیر اینصورت، مجبور به پرداخت هفتاد و پنج درصد اضافه بها خواهند بود.

رئیس جمهوری ونزوئلا وزیر انرژی را مسئول به اجرا گذاشتن اقدامات لازم برای مواجهه با بحران کنونی معرفی کرده و از او خواسته است راه حلی برای وضعیت کنونی بیابد.

چندی پیش، آقای چاوز به دلیل مشکلاتی که در بخش انرژی این کشور بروز کرده بود وزیر انرژی کابینه خود را برکنار و شخص دیگری را به جای او منصوب کرد اما شرایط بخش انرژی بهبود نیافته و ظاهرا وخیم تر شده است.

وضعیت فوق العاده در ابتدا به مدت شصت روز به اجرا گذاشته می شود اما در صورت لزوم، ممکن است برای مدت دیگری نیز تمدید شود.

دلایل کمبود برق

اگرچه کاهش میزان بارندگی در سال جاری به کمبود برق در ونزوئلا کمک کرده، اما منتقدان دولت علت اصلی را ناکافی بودن سرمایه گذاری در این بخش در خلال سال های اخیر دانسته اند.

به گفته آنان، مدیریت نادرست بخش انرژی، که عمدتا تحت تسلط دولت است، و عدم توسعه ظرفیت های زیربنایی عامل اصلی ناتوانی در مواجهه با افزایش طبیعی در مصرف بوده است اما مقامات دولتی این نظر را رد کرده اند.

همزمان، کارشناسان اقتصادی و صاحبان صنایع ونزوئلا هشدار داده اند که اعمال محدودیت های جدید مصرف برق در مورد صنایع این کشور، که با رکود اقتصادی شدید مواجه است، بر وخامت اوضاع خواهد افزود.

شرایط دشوار اقتصادی همراه با برخورد دولت با منتقدان و مخالفان سیاسی باعث بروز اعتراضاتی در این کشور، از جمله از سوی دانشجویان شده که واکنش دولت در برابر معترضان را در پی آورده است.

Image caption شرایط اقتصادی و سیاسی ونزوئلا اعتراضاتی را به همراه داشته است

وضیت فوق العاده در خلال اولین اجرای برنامه رادیویی هفتگی رئیس جمهوری ونزوئلا موسوم به "ناگهان با چاوز" اعلام شد.

آقای چاوز، که مجری این برنامه است، گفت که برنامه خود را همیشه با اجرای قطعاتی برای چنگ آغاز می کند و وعده داد که "وقتی صدای لرزش تارهای چنگ را از رادیو می شنوید، شاید نشانه آن باشد که چاوز از راه می رسد، به طور ناگهانی، در هر ساعت از روز و شب، شاید نیمه شب یا اول صبح!"

هوگو چاوز، که سابقه نظامی دارد، از سال 1999 تا کنون رئیس جمهوری ونزوئلا بوده و با تغییر دادن قانون اساسی این کشور، محدودیت انتخاب یک فرد به ریاست جمهوری را از میان برداشته که اتهام تلاش برای دستیابی به دیکتاتوری مادام العمر را در پی داشته است.

آقای چاور در سیاست خارجی موضعی به شدت مخالف ایالات متحده دارد هر چند آمریکا خریدار اصلی نفت این کشور است.

هوگو چاوز دارای روابط نزدیک و دوستانه ای با جمهوری اسلامی به خصوص محمود احمدی نژاد است و از جمله نخستین مقامات خارجی بود که اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات ماه خرداد را به او تبریک گفت.

در مقابل، دولت ایران نیز طرح های سرمایه گذاری گسترده ای را در این کشور به اجرا گذاشته و کوشیده است از طریق آقای چاوز، روابط خود را با حکومت های مخالف آمریکا در منطقه آمریکای لاتین گسترش دهد.

مطالب مرتبط