آمار تلفات زلزله هائیتی به 230 هزار نفر رسید

Image caption سرپناه ها در اردوگاه های پورتو پرنس از نایلون و ملافه روی تیرک های چوبی تشکیل شده است

دولت هائیتی می گوید حدود 230 هزار نفر در زمین لرزه ماه گذشته جان خود را از دست داده اند؛ آمار اعلام شده هجده هزار نفر بیشتر از رقمی بوده است که تخمین زده شده بود.

آمار تلفات زلزله ای که در تاریخ 12 ژانویه رخ داد، به آمار تلفات سونامی آسیا در سال 2004 نزدیک می شود. در آن حادثه 250 هزار نفر کشته شدند.

ماری-لورنس جاسلین لاساگ، وزیر مخابرات هائیتی روز چهارشنبه (10 فوریه)، گفت آمار 230 هزار نفر آخرین آمار نخواهد بود. حدود 300 هزار نفر به خاطر زلزله مجروح شده اند.

تازه ترین آمار در حالی حساب شده است که شماری از مردم هائیتی اجساد اقوام خود را شخصا و در گورستان های خصوصی دفن کرده اند.

در حالی که کم و بیش سی روز از وقوع این زلزله فاجعه آمیز می گذرد، مردم هائیتی درصددند به یاد کشته شدگان مراسمی را برگزار کنند و ساعات شب را بیدار مانده، دعا بخوانند و روزه بگیرند.

یکی از گزارشگران بی بی سی در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی، می گوید نگرانی زیادی وجود دارد که با شروع فصل بارندگی، کمبود چادر و سرپناه های موقت امراض مسری این کشور را در بر گیرد.

فرو ریختن سوپرمارکت

در بزرگترین اردوگاه که پس از وقوع زلزله در پایتخت هائیتی برپا شد، مردم هنوز زیر پارچه هایی زندگی می کنند که چند تیرک چوبی آنها را بالا نگه داشته است.

مسئولان سازمان های امدادی گفته اند طرحی در دست اجراست که بنا به آن پیش از آغاز باران های موسمی هزاران نفر از آسیب پذیرترین افراد بی خانمان به چادر منتقل شوند.

اما برپا کردن شمار کثیری چادر بزرگ در اردوگاه های پرازدحام، چالش بزرگی است.

در همین حال، گزارش هایی ارسال شده است مبنی بر این که سوپرمارکتی آسیب دیده، روی مردم فرو ریخته است.

گروه های امداد، که سرگرم بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار زلزله در همان ناحیه بوده اند، برای کمک به آسیب دیدگان در سوپرمارکت شتافته اند.

تخمین زده می شود که بین پنج تا هشت نفر زیر آوار سوپرمارکت گرفتار شده اند.

هنوز روشن نیست که آنها زنده اند یا نه.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه ادعا شده است که آنها غارتگر بوده اند.

مطالب مرتبط