بیستمین سالگرد آزادی ماندلا از زندان

Image caption بیست سال پیش در چنین روزی نلسون ماندلا بعد از 27 سال حبس آزاد شد

مردم آفریقای جنوبی بیستمین سالگرد آزادی نلسون ماندلا از زندان را گرامی داشته اند.

آزادی رهبر مبارزات علیه تبعیض نژادی و رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی منادی پایان حاکمیت اقلیت سفید پوست بر این کشور بود.

روز پنجشنبه (11 فوریه)، مبارزان سابق در مسیری که آقای ماندلا، دو دهه پیش از زندانی در نزدیکی کیپ تاون به سوی آزادی گام برداشت، راهپیمایی کردند.

آقای ماندلا در سال های پایانی دوران حبسش را، که 27 سال بود، در این زندان به نام ویکتور ورستر سپری کرد.

رهبر مبارزات تبعیض نژادی و رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی به خاطر کهولت سن در راهپیمایی که به یاد روز آزادی اش از زندان برپا شد، شخصا شرکت نداشت.

یکی از گزارشگر بی بی سی در مراسم امروز می گوید همین قدم ها بود که باعث شد چهار سال بعد دموکراسی به آفریقای جنوبی راه یافته و یک رویا واقعیت یابد.

به دنبال آزادی آقای ماندلا از زندان، در آفریقای جنوبی مذاکرات سیاسی و در پی آن انتخابات برگزار شد؛ انتخاباتی که نتیجه آن باعث شد آقای ماندلا به عنوان اولین رئیس جمهوری سیاه پوست این کشور معرفی شود.

وینی مدیکیزلا، همسر سابق نلسون ماندلا، در آخرین ساعات پیش از برگزاری این مراسم اعلام کرد در آن شرکت نمی کند چون به لحاظ عاطفی برای او سخت است.

جمعیت بزرگی که در این مراسم شرکت داشت به احترام پرچم کنگره ملی آفریقا، حزبی که آقای ماندلا سال ها رهبر آن بود و مبارزات علیه تبعیض نژادی را رهبری می کرد، لباس هایی به رنگ زرد، سیاه و سبز به تن داشتند.

آنها در هوایی داغ و طاقت فرسا آواز خواندند و پایکوبی کردند.

رهبر مبارزات علیه نژاد پرستی، که اکنون نود و یک سال دارد، در سخنرانی ویژه ای در باره وضعیت کشور که توسط جاکوب زوما، رئیس جمهوری فعلی آفریقای جنوبی در پارلمان این کشور ایراد می شود، حضوری نادر خواهد داشت.

مطالب مرتبط