حمله به پیکارجویان 'مورد حمایت ایران' در عراق

سرباز آمریکایی
Image caption نیروهای آمریکایی در عملیات علیه گروه کتائب حزب الله شرکت کردند

نیروهای آمریکایی در عراق می گویند که از ارتش این کشور در حمله به پیکارجویان مظنون به فعالیت تحت حمایت ایران پشتیبانی کرده اند.

بر اساس بيانيه ارتش آمريکا، در جریان حمله نیروهای مشترک عراق و آمریکا به این پیکارجویان که در روستای علی الشرقی در جنوب عراق رخ داد، پنج نفر کشته شدند.

اما منابع محلی شمار کشته شدگان را ده نفر اعلام کرده اند و می گویند همه آنها پیکارجو نبوده اند. به گفته این منابع تعدادی از کشته شدگان اعضای یک خانواده بوده اند.

در بیانیه ارتش آمریکا در باره این عملیات گفته شده است: "تروریست های مظنون به عضویت در کتائب حزب الله در این عملیات کشته شدند."

در بخش دیگری از این بیانیه، ارتش آمریکا کتائب حزب الله را یک گروه تروریستی مورد حمایت ایران و مسئول حملات مرگبار به غیر نظامیان خوانده است.

ايران هنوز واکنشی به اين اتهام نشان نداده است.

بنا بر اعلام ارتش آمریکا در جریان عملیات مشترک نیروهای عراق و آمریکا، ۲۲ نفر از اعضای گروه شیعه مذهب کتائب حزب الله نیز دستگیر شده اند.

رهبران محلی به منظور گفت و گو در مورد این وقایع نشستی اضطراری برگزار کرده اند.

با وجود کاهش خشونت ها در عراق طی دو سال گذشته، حملات و درگیری ها در این کشور در آستانه انتخابات پارلمانی ۷ مارس بار ديگر افزایش یافته است.

تبلیغات و رقابت های انتخابات پارلمانی عراق از روز جمعه ۲۳ فوریه (۲۳ بهمن) رسما آغاز شده است.

در ماه های گذشته نیروهای امنیتی عراق به دلیل ناموفق بودن در مهار حملات پیکارجویان مورد انتقاد قرار گرفته اند و سوالاتی در باره صلاحیت آنها برای تحویل گرفتن کنترل امنیتی عراق از آمریکایی ها مطرح شده است.

قرار است نیروهای ارتش آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی از خاک عراق خارج شوند.

مطالب مرتبط