به روز شده:  17:30 گرينويچ - جمعه 12 فوريه 2010 - 23 بهمن 1388

مدیر بی بی سی جهانی: ایران ناقض تعهدات بین المللی است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی ارسال موج تازه پارازیت از سوی ایران بر برنامه های شبکه های خبری بین المللی، پنجشنبه ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه) سرویس جهانی بی بی سی، دویچه وله و صدای آمریکا با انتشار بيانيه ای، به تندی اين اقدام ايران را محکوم کردند.

این شبکه ها می گویند، ایران در هفته گذشته بر دامنه اخلال های خود در برنامه های راديو و تلويزيونی افزوده و در تازه ترین اقدام، اخلال در برنامه های تلویزیون سرویس جهانی بی بی سی را آغاز کرده است.

پارازیت های ارسال شده از ایران بر شبکه هایی که از ماهواره هاتبرد که برای مخاطبانی در اروپا و خاورمیانه برنامه پخش می کند اثر می گذارد و به ويژه دريافت برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی، تلویزیون صدای آمریکا به زبان فارسی، برنامه های رادیو فردا که زیر مجموعه رادیوی اروپای آزاد/رادیو آزادی و برنامه های راديو و تلويزيونی دويچه وله آلمان را مختل کرده است.

پیتر هاروکز مدیر سرویس جهانی بی بی سی، اریک بترمن مدیر دویچه وله و دن آستین مدیر صدای آمریکا در بیانیه مشترکی نوشتند: "ما هرگونه ایجاد اخلال در پخش این کانال ها را محکوم می کنیم. ما از مدیران ماهواره ها و کسانی که بر آنها نظارت دارند می خواهیم برای اعمال فشار بر ایران جهت توقف این اعمال فورا اقدام کنند."

تصویر پیتر هاروکز

پیتر هاروکز، مدیر شبکه بی بی سی جهانی، همراه با شبکه های خبری دویچه وله آلمان و صدای آمریکا، ارسال پارازیت از داخل ایران بر روی شبکه های خبری را محکوم کرد

در ادامه این بیانیه آمده است: "مقام های ایرانی برای پخش آزادانه برنامه هایشان به زبان های انگلیسی و عربی در اطراف جهان از همین خدمات ماهواره ای استفاده می کنند؛ و در همین حال مردم کشور خود را از برنامه هایی که از همین ماهواره ها از بقیه جهان می آید محروم می کنند. ما از پخش خبرهای دقیق و بی طرفانه درباره امور جاری به ایران دست برنخواهیم داشت. ما همه راه های ممکن را برای تامین برنامه های خبری تلویزیونی که مخاطبان ما در ایران طلب می کنند امتحان خواهیم کرد."

پیتر هاروکز، مدیر سرویس جهانی بی بی سی روز جمعه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) در مصاحبه با بی بی سی فارسی در باره این بیانیه توضیحاتی ارایه داد.

پارازیت ها در چه ابعادی ارسال می شوند؟

عملیات اختلال ماهواره ای در ابتدا به تلویزیون بخش فارسی بی بی سی محدود بود که از ماه ها قبل دریافت آن در ایران مختل شده بود، اما ظرف دو روز گذشته، این اختلال گسترده تر شده و به نظر می رسد طرف ایرانی که این کار را انجام می دهد، از تکنیک متفاوتی نسبت به قبل استفاده می کند.

طی روزهای گذشته، فرکانس های بیشتری با پارازیت روبه رو شده اند و دریافت شبکه های رادیویی و تلویزیونی بیشتری مختل شده اند. کارشناسان می گویند این عملیات قطعا از داخل خاک ایران صورت می گیرد.

ایران به موجب معاهدات بین المللی که امضا کرده، متعهد است که در کار شبکه های رادیویی و تلویزیونی اختلال ایجاد نکند. برای ما مشخص است که ارسال پارازیت از ایران روی امواج این شبکه ها صورت می گیرد و این ناقض تعهدات بین المللی ایران است. هرچه فشار و توجه رسانه ای و سیاسی روی این مساله بیشتر باشد، شانس اینکه ایران از ارسال پارازیت روی امواج دست بردارد، بیشتر می شود.

پيتر هاروکز، مدير بی بی سی جهانی

چرا بیانیه به طور مشترک صادر شده است؟

فکر می کنم همصدا شدن تعداد بیشتری از شبکه های رادیو و تلویزیونی که از این کار آسیب دیده اند، مهم است. در کنار امضاء کنندگان این بیانیه، کشورهای بیشتری از عملیات پارازیت ایرانی ها خسارت دیده اند.

به نظر من می بایست همکاری و درخواست های بین المللی بیشتری صورت گیرد و از مقامات ایرانی خواسته شود تا به خواست مجامع جهانی پاسخ دهند. باید از مقامات ایرانی خواست تا از ارسال پارازیت خودداری کنند. برای رسيدن به اين هدف، بهتر است که فشارها روی ايران هر چه بيشتر شود.

این اولین باری نیست که امواج بی بی سی هدف پارازیت دولت ایران قرار می گیرد و بی بی سی هم پیش از این نسبت به چنین اقدام هایی اعتراض کرده بود، چرا انتظار دارید که این بار واکنشی متفاوت از ایران دریافت کنید؟

فکر می کنم این بخشی از یک تصویر بزرگ تر است. به عنوان مثال، در پارلمان اروپا به این اقدام ایران اعتراض شده، دولت ها اعتراض کرده اند و این اقدام ما هم بخشی از یک فرآیند کلی است که هدفش افزایش فشار بر ایران است.

ایران به موجب معاهدات بین المللی که امضا کرده، متعهد است که در کار شبکه های رادیویی و تلویزیونی اختلال ایجاد نکند. برای ما مشخص است که ارسال پارازیت از ایران روی امواج این شبکه ها صورت می گیرد و این ناقض تعهدات بین المللی ایران است.

هرچه فشار و توجه رسانه ای و سیاسی روی این مساله بیشتر باشد، شانس اینکه ایران از ارسال پارازیت روی امواج دست بردارد، بیشتر می شود.

ایران بی بی سی را 'فتنه گر' می خواند و این رسانه را، با توجه به نداشتن خبرنگار در تهران، به انتشار اخبار غیرواقعی متهم می کند. پاسخ شما به این اتهام چیست؟

قطعا بی بی سی مايل است که بخش های انگلیسی و فارسی اش بتوانند در تهران گزارشگر داشته باشند و از ايران گزارش ارسال کنند. ما پوشش بی طرفانه ای از اخبار ارایه می کنیم. ما هم نظر حکومت و هم نظر مخالفان حکومت را ارایه می کنیم. دولت ایران ظاهرا فقط میل دارد که مردم ایران تنها یک سمت ماجرا را ببیند، اما بی بی سی کارش را به طور جامع و بی طرفانه انجام می دهد و این کاری است که سایر شبکه های بین المللی هم انجام می دهند، اما دولت ایران اصرار دارد که مانع این کار شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.