شروع محاکمه متهمین به قتل شش مسیحی قبطی در مصر

Image caption مصر بزرگترین جمعیت مسیحی را در خاورمیانه دارد

در مصر محاکمه سه نفر که متهم به قتل 6 مسیحی قبطی در ماه گذشته هستند، شروع شده است.

گفته شده در نیمه شب هفتم ژانویه سال جاری، این سه نفر که مسلح بودند، مسیحیانی را که از کلیسای شهرک نجع حمادی، در نزدیکی الاقصر، در جنوب مصر خارج می شدند، هدف حمله قرار دادند و به آنها تیراندازی کردند.

آنها به مناسب عید کریسمس مسیحیان قبطی به کلیسای نجع حمادی رفته بودند تا مراسم عشای ربانی نیمه شب را اجرا کنند.

مقامات مصری گفته بودند که این حمله به قصد انتقام از تجاوز جنسی به یک دختر دوازده ساله مسلمان توسط یک مسیحی قبطی صورت گرفته بود.

ولی جامعه قبطی ها در داخل و خارج از مصر دست به تظاهرات زده و دولت مصر را متهم کردند که با تبعیض علیه آنان، به تنش های فرقه ای دامن می زند.

حمله اخیر پر تلفات ترین حمله به مسیحیان قبطی در مصر از سال 2000 بود.

در جریان آن حمله 20 مسیحی قبطی در جریان درگیری های فرقه ای کشته شده بودند.

مسیحیان مصر، که عمدتا قبطی هستند، حدود 10 درصد جمعیت هشتاد میلیونی مصر را تشکیل می دهند که بزرگترین جامعه مسیحی در خاورمیانه محسوب می شود.

راجر هاردی، تحلیلگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید به طور سنتی در شهرک ها و روستاهای مصر مسیحیان و مسلمانان در کنار هم با آرامش زندگی می کرده اند اما با ظهور اسلام گرایی در دهه 1970 میلادی - و به ویژه گروه های مسلح اسلام گرا در دهه 1980 - این وضعیت به تدریج تغییر کرده است.

پیکارجویانی که با نظام حاکم بر مصر مخالف بوده اند و به مقام ها و نیروهای امنیتی حمله می کرده اند، اقلیت مسیحی را نیز هدف قرار داده اند.

تحلیلگر بی بی سی همچنین می گوید در سال های اخیر سطح جدیدی از تنش در میان مردم عادی به وجود آمده است.

بسیاری از مسیحیان مصر که امکانات لازم را داشته اند این کشور را ترک کرده اند؛ الگویی که در نقاط دیگر خاورمیانه نیز دیده می شود. جمعیت مسیحی عراق و اراضی فلسطینی رو به کاهش بوده است و بافت قدیمی این منطقه که چند فرهنگی بوده، به تدریج از بین می رود.

مطالب مرتبط