تعلیق مبارزات انتخاباتی توسط بزرگترین جناح سکولار عراقی

تظاهرات انتخاباتی
Image caption انتخابات صحنه رقابت گروههای مختلف سیاسی، قومی و مذهبی است

در حالی که مبارزات انتخاباتی عراق رسما شروع شده است، بزرگ ترین جناح سکولار سیاسی این کشور می گوید در اعتراض به رد صلاحیت شماری از نامزدهای سرشناس این جناح، مبارزات انتخاباتی خود را موقتا تعطیل می کند.

دو نفر از شخصیت های مهم جنبش ملی عراق، از جمله کسانی هستند که فاقد صلاحیت برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور اعلام شده اند.

این انتخابات قرار است در تاریخ هفتم مارس سال جاری میلادی برگزار شود.

گروه مورد بحث در خواست کرده دادگاه عالی عراق در باره رد صلاحیت شدگان اظهار نظر کند و همچنین پارلمان عراق برای بحث در این باره جلسه اضطراری تشکیل دهد.

کمیسیون انتخاباتی عراق دلیل رد صلاحیت شماری از نامزدهای انتخاباتی را ارتباط با حزب بعث که اکنون غیرقانونی است، ذکر کرده است.

احتمال دارد این مناقشه به مختل شدن مبارزات انتخابی منجر شود.

پیشتر، کمیته تحقیق وابسته به کمیسیون مستقل انتخاباتی عراق صلاحیت حدود پانصد تن از داوطلبان نامزدی در این انتخابات را رد کرد که باعث تنش در صحنه سیاسی این کشور شد.

قانون انتخابات عراق عضویت این گروه از مقامات سابق در پارلمان این کشور را ممنوع کرده و وظیفه تشخیص ارتباط داوطلبان نامزدی در انتخابات با حزب بعث عراق بر عهده کمیته تحقیق کمیسیون مستقل انتخاباتی قرار گرفته است.

اگرچه در میان رد صلاحیت شدگان، افرادی از تمامی مذاهب و اقوام عراق دیده می شود اما اکثر رد صلاحیت شدگان از شخصیت های سیاسی سنی عرب هستند.

این وضعیت باعث نگرانی در مورد تبدیل انتخابات پارلمانی به رقابتی براساس تعلقات قومی و مذهبی و در نتیجه، خطر افزایش تنش فرقه ای در این کشور منجر شده است.

ممنوعیت آزادی شرکت تمامی داوطلبان در انتخابات از جمله مسایل بحث برانگیز در صحنه سیاسی عراق و مورد اختلاف دولت این کشور و آمریکا در ماه های گذشته بوده است.

مقامات آمریکایی گفته بودند که تایید یا رد صلاحیت نامزدها در نهایت بر عهده رای دهندگان عراقی است و کمیته تحقیق می بایست اقدامات خود را تنها به مسایلی مانند سوابق کیفری و سلامت احتماعی داوطلبان منحصر می کرد.

نتیجه انتخابات پارلمانی عراق می تواند برای همکاری و مشارکت سیاسی گروه های مختلف قومی و مذهبی و در نتیجه امنیت این کشور بسیار مهم باشد.

مطالب مرتبط