پیشنهاد مقام اسرائیلی در باره انتقال اعراب از این کشور

دنی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل
Image caption دنی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل

نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل واکنش خشمگینانه ای نسبت به اظهارات دنی آیالون، معاون وزیر خارجه این کشور در مورد پیشنهاد انتقال اقلیت عرب اسرائیل به کشور آینده فلسطینی نشان داده اند.

آقای آیالون در مصاحبه ای با روزنامه الشرق الاوسط گفته است: "اعراب اسرائیل می گویند به فلسطینی بودنشان می بالند، برای همین اگر تصمیم بگیرند که بروند و در کشور فلسطینی زندگی کنند، چیزی را از دست نمی دهند."

معاون وزیر خارجه اسرائیل در این مصاحبه گفته بود: "این امر به نفع کشور فلسطینی هم خواهد بود، چون اعراب اسرائیل می توانند با تجربیات خود به توسعه اجتماعی و اقتصادی آن کمک کنند."

آقای آیالون خاطرنشان کرد که اسرائیل به دنبال آن نیست تا از دست اعراب خلاص شود.

احمد طیبی از نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل در واکنش به این مصاحبه گفت که چنین اظهاراتی نشان می دهد که دنی آیالون هیچ چیز در باره حقوق بشر و دموکراسی نمی داند. او گفت اعراب اسرائیل، بازیچه دست دیگران نیستند که با خواست کسی جا به جا شوند.

محمد برکه از دیگر نمایندگان عرب کنست نیز اظهارات دنی آیالون در مصاحبه با الشرق الاوسط را به سخنان گروه های افراطی دست راستی در اروپا، تشبیه کرد.

آویشای بریورمن، وزیر امور اقلیت اسرائیل نیز از جمله منتقدان سخنان معاون وزیر خارجه اسرائیل است. او گفته است این سخنان، نشاندهنده مواضع دولت اسرائیل نیست.

نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار عرب اسرائیلی در این کشور زندگی می کنند که نزدیک به بیست درصد جمعیت این کشور را شامل می شود.

آقای آیالون در مصاحبه خود همچنین در باره مبادله زمین سخن گفته و پیشنهاد داده تا روستاها و شهرهایی در شمال اسرائیل در ازای شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی به فلسطینیان داده شود.