طغیان مهاجران در ایتالیا بر سر حمله به جوان مصری

Image caption عکس آرشیوی - درگیری های ماه ژانویه

به دنبال کشته شدن یک مرد جوان مصری در یک اتوبوس، گروه هایی از مهاجران آفریقایی تبار در شهر میلان در شمال ایتالیا، دست به آشوب و ناآرامی زده اند.

گزارش ها حاکی است، این مرد مصری و دوستانش با شماری از جوانان اهل پرو و اکوادور درگیر شده بودند که او با ضربه چاقو کشته می شود.

در اخلال هایی که به دنبال این قتل رخ داد پنجره های فروشگاه هایی که متعلق به شهروندان اهل آمریکای جنوبی بوده است، شکسته شد و تعدادی خودرو نیز در ناحیه شمال شرق شهر میلان واژگون شد.

گفته می شود پلیس میلان دهها مصری را به ظن مشارکت در این آشوب، بازداشت کرده است.

ناآرامی در ناحیه ای از میلان رخ داده که محل سکونت بسیاری از مهاجران است. اغلب آنها اهل کلمبیا، اکوادور، پرو، بولیوی و سایر کشورهای آمریکای جنوبی هستند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از معاون شهردار میلان آورده است: "این بخش از میلان ناحیه ای است که می توان آن را غرب دور توصیف کرد. ناحیه ای میان شمال آفریقا و باندهایی ماجراجو اهل آمریکای جنوبی."

روز شنبه (13 فوریه)، یکی از ساکنان محلی به خبرگزاری رسمی ایتالیا، آنسا، گفت: "اکنون جو نفرت قومی این منطقه را در بر گرفته است و من از اتفاقاتی که ممکن است در چند روز آینده بیافتد نگرانم."

فرد دیگری به آنسا گفت: "به این نمی گویند زندگی. تمام مدت معامله مواد مخدر در جریان است و چند ایتالیایی اصیل هم که در این منطقه مانده اند، از خانه بیرون نمی آیند."

حادثه ای که از شب گذشته آغاز و تنش های ناشی از آن تا امروز ادامه داشته، در حالی رخ داده است که حدود یک ماه پیش در جنوب ایتالیا نیز درگیری نژادی رخ داده بود.

در آن حادثه شمار زیادی در جریان شورش و ناآرامی در جنوب این کشور که در اعتراض به حمله به کارگران کشاورزی توسط جوانان محلی آغاز شده بود، مجروح شدند.

مهاجران، که عمدتا آفریقایی تبار بودند، بعد از آن که به خیابان های شهرک "کالابریان" در رسارنو، سرازیر شدند، با نیروهای پلیس درگیری پیدا کردند.

آنها معترض بوده اند که خودرویی از جوانان محلی با استفاده از تفنگ بادی به شمار زیادی مهاجر که از سر زمین های کشاورزی بازمی گشته اند، تیراندازی و آنها را مجروح کردند.

صدها مهاجر غیرقانونی در مناطق عمدتا کشاورزی ایتالیا سرگرم کارند.

آنها اغلب به عنوان کارگر روز مزد به کار گمارده می شوند تا میوه بچینند و سبزیجات جمع آوری کنند.

"آگازییو لوئیرو"، فرمانداران منطقه ای، اقدامات مهاجران را غیر قابل قبول توصیف کرده اما گفته بود آنها را به شدت تحریک کرده بودند.