نیروهای لبنانی به روی هواپیماهای اسرائیلی آتش گشودند

سعد حریری، نخست وزیر لبنان
Image caption سعد حریری نگرانی خود را از دورنمای یک جنگ دیگر با اسرائیل بیان کرده است

نیروهای ارتش لبنان روز گذشته، یکشنبه چهارده فوریه به روی هواپیماهای جنگی اسرائیل که به حریم هوایی این کشور وارد شده بودند، آتش گشودند.

ارتش لبنان اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور با شلیک ضد هوایی، هواپیماهای اسرائیلی را وادار به خروج از حریم هوایی لبنان کردند.

لبنان گفته است هواپیماهای اسرائیل بر فراز مناطقی در جنوب و جنوب شرقی لبنان مانند حاصبیا، شوف و دره بقاع پرواز می کردند.

ارتش اسرائیل از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

هواپیماهای اسرائیلی معمولا وارد حریم هوایی لبنان می شوند و برخی مواقع تا بیروت، پایتخت لبنان هم پیش می روند.

لبنان بارها به این اقدام اسرائیل اعتراض کرده و خواهان آن شده که سازمان ملل در این مورد کاری انجام دهد.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان چند روز پیش با اشاره به این اقدام اسرائیل و تهدیدهای لفظی این کشور علیه لبنان و سوریه، نسبت به افرایش تنش ها در منطقه هشدار داد.

لبنان از افزایش تهدیدهای اسرائیل علیه حزب الله نگران است و سعد حریری در مصاحبه هفته گذشته خود با بی بی سی از آنچه تهدید اسرائیل نسبت به خاورمیانه نامیده، ابراز نگرانی کرد و گفت که نگران دورنمای یک جنگ دیگر با اسرائیل است.

مقام های اسرائیلی طی هفته های اخیر بارها به حزب الله لبنان در باره عملیات احتمالی علیه این کشور هشدار داده و گفته اند هر اقدامی با "پاسخ قاطع" این کشور مواجه خواهد شد.

این کشور به شهروندان خود هشدار داده که به هنگام سفر به خارج از مرزهای اسرائیل نسبت به حملات احتمالی هوشیار باشند.

دو سال پیش، عماد مغنیه یک فرمانده ارشد حزب الله لبنان در انفجاری در دمشق کشته شد و حزب الله، اسرائیل را در این حادثه متهم کرد و گفت انتقام خون او را خواهد گرفت.

اسرائیل و حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶ درگیر جنگی شدند که به خرابی های گسترده در لبنان منجر شد. در این درگیری بیشتر از یک هزار شهروند لبنان و ۱۶۰ اسرائیلی کشته شدند.

مطالب مرتبط